fbpx

Opaska życia dla seniora

Opaska bezpieczeństwa dla seniorów SOS
Wiadomości z gminy
fot. Internet

Bezpłatny dostęp do opasek bezpieczeństwa połączonych z całodobowym centrum teleopieki zapewni polkowickim seniorom Program Osłonowy „Korpus Wsparcia Seniorów” na 2023 rok. Opaska pozwala na bardziej komfortowe funkcjonowanie nie tylko osobom starszym, ale także ich rodzinie. Do udziału w programie, mieszkańców w wieku 65+ zachęca burmistrz Polkowic Łukasz Puźniecki.

„Opieka na odległość” jest nowoczesną formą sprawowania opieki nad osobami starszymi, chorymi, po przebytych zabiegach medycznych, z niepełnosprawnościami, którzy czasowo lub na stałe wymagają wsparcia w codziennym funkcjonowaniu.

– Do programu złota rączka i door to door, czyli programu transportowego dla mieszkańców gminy Polkowice, dołączamy kolejne prospołeczne działanie, tym razem jest to opaska bezpieczeństwa. Program kierowany jest głównie do seniorów, mający zapewnić im bezpieczeństwo. Realizowany w trosce o osoby głównie starsze, chore. Opaska bezpieczeństwa ma zagwarantować szybką reakcję w przypadku jakiegoś incydentu, zdarzenia, które zagrażałoby zdrowiu i życiu osób, które opaskę będą nosiły – mówi Łukasz Puźniecki, burmistrz Polkowic. – Zdrowie i bezpieczeństwo mieszkańców jest w tej kadencji dla mnie najważniejsze i tymi programami wzmacniamy te grupy seniorów oraz osoby z niepełnosprawnościami tak, aby czuły się jak najbardziej zaopiekowane – podkreśla.

W przypadku trudnej sytuacji lub nagłego zagrożenia życia wciśnięcie przycisku bezpieczeństwa SOS, znajdującego się na opasce, umożliwia połączenie się z dyspozytorem, ratownikiem medycznym, który podejmuje decyzję o sposobie udzielenia pomocy seniorowi. Poza przyciskiem SOS wyposażone są w następujące funkcje: detektor upadku, czujnik zdjęcia opaski, lokalizator GPS, funkcje umożliwiające komunikowanie się z centrum obsługi i opiekunami, funkcje monitorujące podstawowe czynności życiowe (puls i saturacja).

– Chcemy zakupić około 100 opasek bezpieczeństwa, które przekażemy uprawnionym do tego seniorom. Projekt kierowany jest do osób w wieku 65 i więcej, mających problemy zdrowotne lub zamieszkujących samodzielnie oraz z osobami, które nie są w stanie pełnić opieki na tymi osobami – mówi Ewa Kowalik, wiceburmistrz ds. społecznych.

 

Jak przystąpić do programu?

Zgłoszenia/dokumenty rekrutacyjne dla osób zainteresowanych będą dostępne od najbliższego poniedziałku (6 marca) na stronie internetowej polkowice.eu oraz w siedzibie Ośrodka Pomocy Społecznej w Polkowicach.

Szczegółowe informacje w zakresie realizacji Programu Osłonowego „Korpus Wsparcia Seniorów” na rok 2023 są udzielane pod numerem telefonu 76 724 67 00.

 

 

red. MS
Tłumacz
Zajrzyj na Facebooka
Przejrzyj Instagram
Oglądaj na YouTube