fbpx

Ogłoszenie patronatu coraz bliżej

Ogłoszenie patronatu coraz bliżej
Wiadomości z gminy
fot. UG Polkowice

Na najbliższą niedzielę i poniedziałek przewidziano oficjalne uroczystości ogłoszenia św. Sebastiana patronem Polkowic. Dekret papieża Franciszka odczyta biskup legnicki. Tego samego dnia radni zbiorą się na nadzwyczajnej sesji rady.

Uroczystości rozpocznie msza św. wigilijna w kościele pw. Matki Bożej Łaskawej i św. Sebastiana. Po mszy zaplanowano koncert skrzypcowy Sary Dragan – w hołdzie św. Sebastianowi. Główne uroczystości przewidziano jednak na poniedziałek, 4 lipca. Rankiem w kościele pw. św. Michała Archanioła zostanie odczytany dekret Stolicy Apostolskiej, przyznający Polkowicom patronat św. Sebastiana.

Wybór tego miejsca nie jest przypadkowy. Dokładnie 342 lata wcześniej w murach tego samego kościoła rajcy miejscy i burmistrz Polkowic uroczyście zawierzyli Polkowice św. Sebastianowi, modląc się do niego o ratunek od zarazy, która opanowała miasto. Do dziś w ołtarzu bocznym kościoła znajduje się XVII-wieczny obraz wotywny, przedstawiający męczeńską śmierć świętego.

Na godz. 11 zaplanowano mszę św. w kościele pw. Matki Bożej Królowej Polski, gdzie burmistrz Polkowic wraz z przewodniczącym rady miejskiej odczytają modlitwę zawierzenia miasta św. Sebastianowi. Ukoronowaniem dnia będzie uroczysta sesja rady z jednym punktem obrad: ustanowienia św. Sebastiana patronem Polkowic oraz ustanowienia dnia 4 lipca dniem patrona Polkowic.

Polkowice od wielu lat przygotowywało się na przyjęcie patronatu. W latach 2003-2005 odbywały się msze św. za miasto i mieszkańców w dniu wspomnienia liturgicznego św. Sebastiana – 20 stycznia. Miał też powstać pomnik świętego, przygotowywany przez Towarzystwo Miłośników Polkowic.

Ale prawdziwego tempa działań w kierunku nadania Polkowicom patronatu doczekaliśmy się po ostatnich wyborach samorządowych. Do przypominania i promowania postaci św. Sebastiana i całej spuścizny historycznej Polkowic zachęca burmistrz Łukasz Puźniecki.

– Mamy wspaniałą historię, którą powinniśmy pielęgnować i popularyzować, zwłaszcza wśród młodzieży. Jesteśmy jednym z najstarszych miast w Polsce, którego dzieje obfitowały w doniosłe wydarzenia, mieszkali tu i działali wspaniali ludzie. O tym wszystkim należy pamiętać i pielęgnować tę schedę. Tradycja zawierzenia miasta świętemu Sebastianowi jest bardzo ważną częścią naszej historycznej spuścizny – mówi burmistrz Polkowic Łukasz Puźniecki.

W trakcie przygotowań do nadania miastu patronatu, w polkowickich przedszkolach, szkołach i stowarzyszeniach, a także w ramach działań Centrum Kultury, organizowano konkursy, plenery i inne wydarzenia, których celem było popularyzowanie dziejów miasta i szczególnej w nich roli św. Sebastiana.

Nadawanie patronatów miastom ma wielowiekową tradycję. W Polsce po 1989 r. coraz więcej miast starało się o oficjalne dekrety papieskie w tej sprawie. Na Dolnym Śląsku takimi dokumentami pozyskanymi w ostatnich latach mogą pochwalić się m. in. Bolesławiec (św. Maria de Mattias), Szklarska Poręba (św. Wawrzyniec), Lubań (św. Maria Magdalena) czy Wleń (św. Jadwiga Śląska).

red. Roman Tomczak

Galeria Zdjęć

Tłumacz
Zajrzyj na Facebooka
Przejrzyj Instagram
Oglądaj na YouTube