Od dziś działa nowa strona internetowa Gminy Polkowice

konferencja prasowa
Wiadomości z gminy

Od dziś działa nowa, zmieniona graficznie, oficjalna strona Gminy Polkowice. Jest nowoczesna, przejrzysta i dostępna dla każdego. Ale jej głównym walorem jest dwukierunkowa komunikatywność.

Adres strony pozostał bez zmian. Zmienił się jednak zupełnie wygląd i rozkład elementów. Strona wyposażona jest w szereg narzędzi, które ułatwią internautom znalezienie ważnych dla nich informacji. Jedną z nowości będzie wyszukiwarka usług elektronicznych.

– Będzie ona służyła nie tylko wyszukiwaniu informacji z treści strony, ale przede wszystkim do wyszukiwania usług elektronicznych – informuje Marcin Szydłowski, dyrektor Wydziału Informatyki UG Polkowice.
– Przykładowo, przy wyszukiwaniu hasła dowodu osobistego, w odpowiedzi uzyskamy nie tylko dostęp do formularza wniosku, ale dostaniemy możliwość jego wypełnienia i złożenia za pomocą platformy elektronicznej – dodaje Szydłowski.

Przygotowanie projektu strony i jej zawartości poprzedzone było badaniami ankietowymi wśród mieszkańców gminy. W ten sposób powstał projekt, którego głównym atutem jest formuła dwukierunkowej komunikacji.

– To największy atut tej strony, to na czym najbardziej nam zależało. Najważniejszy jest dialog z mieszkańcami i ta witryna to umożliwia, choćby przez zakładkę „Zgłoś problem lub uwagę”- mówi Łukasz Puźniecki, burmistrz Polkowic.

Po konsultacjach z mieszkańcami stronę uzupełniono m.in. o kalendarz wydarzeń, informacje o utrudnieniach i awariach czy rozkład jazdy komunikacji miejskiej i oferty pracy.

Priorytetem przy opracowywaniu gminnego portalu była jego dostępność dla każdego użytkownika, z uwzględnieniem osób niepełnosprawnych i zgodnie z wytycznymi WCAG 2.1, który jest zbiorem rekomendacji, jakie należy przestrzegać, aby zapewnić dostęp do treści internetowych możliwie jak największej grupie użytkowników.

– Takich parametrów jest ponad dwieście. Ta witryna spełnia je wszystkie – podkreśla Przemysław Setnik, przedstawiciel firmy, która przygotowywała projekt strony. – Nie znam witryny samorządu z terenu Zagłębia Miedziowego, która mogłaby się pochwalić podobnym wynikiem. Strona internetowa Gminy Polkowice może być wzorem dla innych – dodaje.

Ale to nie wszystkie zalety nowej strony. Opublikowane wiadomości, po kliknięciu klawisza, będzie można odsłuchać dzięki pomocy lektora. Zupełnie inaczej rozmieszczone są również informacje. Zastosowano m.in. nowy blokowy układ strony, który ma ułatwić poruszanie się po witrynie. Osoby niedowidzące, za pomocą specjalnie dobranych narzędzi, będą mogły swobodnie poruszać się po stronie, a lektor będzie je informował na jakim elemencie się znajdują.