Najpierw wspólny bieg, a następnie rozmowa w kawiarni CieKawa na temat kobiecego zdrowia. Polkowicka Rada Kobiet razem z położnymi z Polkowickiego Centrum Usług Zdrowotnych oraz Amazonkami zorganizowały akcję profilaktyczną w ramach Różowego Października.
Polkowiczanki najpierw przebiegły wspólnie dystans 5 km w ramach wirtualnego biegu zorganizowanego przez Fundację „Bieg Kobiet Zawsze pier(w)si”.
– Do tego biegu jako Polkowicka Rada Kobiet dołączyłyśmy po raz drugi. To nie jest wyłącznie wydarzenie sportowe. Dołączyłyśmy do ruchu społecznego, który mówi o kobiecym zdrowiu i konieczności badań profilaktycznych – mówi Barbara Abramowicz, przewodnicząca Polkowickiej Rady Kobiet.
Po biegu panie spotkały się w Salonie przy kawiarni CieKawa. Tam przy kawie i słodkim poczęstunku przygotowanym przez jedną z członkiń rady, polkowiczanki mogły porozmawiać o samobadaniu piersi z kobietą, która ma na ten temat przeogromną wiedzę i doświadczenie – panią Danutą Dawidowicz, położną-środowiskową z PCUZ.
Spotkanie było skierowane do wszystkich mieszkanek gminy Polkowice. Te, które przyszły, był zadowolone. – Takie spotkania są bardzo potrzebne. Kobiety potrzebują się integrować i badać. To kwestia naszego zdrowia – mówi Anna Augustyniak, mieszkanka Polkowic.
Pani Danusia tłumaczyła jak podczas samobadania wykryć zmiany nowotworowe. W dyskusji wspierały ją polkowickie Amazonki, które mogły podawać przykłady z własnych doświadczeń. Wiele miejsca poświęcono również badaniom cytologicznym, które są niezwykle istotne z punktu widzenia profilaktyki raka szyjki macicy.
– O ile raka piersi jesteśmy w stanie wyczuć podczas samobadania, tak rak szyjki macicy nie daje kompletnie żadnych objawów. Najlepszym sposobem jego wykrycia jest badanie cytologiczne– mówi Barbara Bandyk, położna z poradni ginekologicznej w PCUZ. – Niestety, obecnie na NFZ można wykonać cytologię raz na trzy lata. W naszej gminie, dzięki programowi „Chronię życie przed rakiem”, można to badanie wykonywać częściej. Korzystajmy – zachęcała położna.
Panie położne zachęcały do korzystania z programów zdrowotnych burmistrza Polkowic Wiesława Wabika, w ramach których przez cały rok wykonywane są cytologie, mammografie czy USG piersi.
– Te badania naprawdę pomagają ratować życie. To, że są dla mieszkanek naszej gminy za darmo, nie oznacza, że możemy sobie po prostu na nie nie przyjść, jeśli jesteśmy zarejestrowane. Dołączamy do apelu przychodni do pań, które są zarejestrowane i nie stawiają się w wyznaczonym terminie. Apelujemy o odwoływanie takich wizyt, choćby telefonicznie. Do każdego badania jest lista rezerwowa. Jeśli ktoś nie może przyjść, wystarczy zadzwonić i odwołać. Wówczas jest dopisywana na dany termin kolejna osoba z listy rezerwowej. Jeśli nie odwołamy, i nie przyjdziemy – miejsce na badanie przepada – mówią położne.
Do apelu przyłączyła się również Polkowicka Rada Kobiet.