fbpx

O narkotykach i substancjach psychoaktywnych

tabletki
Wiadomości z gminy
fot. Gazeta Polkowicka

Od 11 października do 7 listopada w naszej gminie odbywa się cykl spotkań ze specjalistą ds. narkomanii i substancji psychoaktywnych. Są to kolejne działania w ramach Gminnego Programu Przeciwdziałania Narkomanii.

Sobin, Kaźmierzów, Komorniki, Jędrzychów – w tych sołectwach odbędą się spotkania mające na celu uświadomienie zarówno dorosłym, jak i dzieciom skutków związanych z zażywaniem substancji psychoaktywnych.

 

Osoby które wezmą udział w spotkaniu dowiedzą się m.in. jak przeciwdziałać uzależnieniom dzieci i młodzieży, w jaki sposób rozpoznać czy ktoś jest pod wpływem substancji psychoaktywnych, czy też jak radzić sobie w trudnych sytuacjach.

Spotkania podzielone są na grupę dla dorosłych oraz dla dzieci. Pierwsze z nich odbyło się w ubiegły piątek w Sobinie. Kolejne już dziś (16.10) w Kaźmierzowie.

 

Każde ze spotkań odbędzie się o godz. 17. Ich harmonogram wygląda następująco:

Sobin: 11.10 – dorośli, 28.10 – dzieci,

Kaźmierzów: 16.10 – dorośli, 23.10 – dzieci,

Komorniki: 22.10 – dorośli, 5.11 – dzieci,

Jędrzychów: 7.11 – dzieci.

Więcej informacji pod numerem telefonu: 76/844-04-40

 

Narkomania zarówno w Polsce, jak i na świecie stanowi poważny problem. Pomimo wielu prowadzonych działań, które mają na celu zmniejszenie liczby uzależnień od narkotyków, co roku odnotowywane są nowe przypadki zachorowań.

 

W 2014 roku w naszej gminie przeprowadzono badanie pn. Diagnoza występowania substancji psychoaktywnych i przemocy w Polkowicach. Pośród osób dorosłych objętych badaniem 5 proc. potwierdza, że miała kontakt z narkotykami. Badanie dzieci i młodzieży wskazuje, że 30 proc. badanej grupy miała do czynienia ze środkami odurzającymi, choć najczęściej był to kontakt jednorazowy, wynikający z ciekawości. Badani najczęściej zażywają narkotyki i dopalacze na podwórku bądź imprezie. Z przeprowadzonych badań wynika, że wskaźnik liczby młodzieży biorącej narkotyki w gminie Polkowice (w porównaniu z innymi gminami) jest stosunkowo niski.

 

W Ośrodku Opieki Społecznej w Polkowicach działa punkt informacyjno-konsultacyjny dla osób uzależnionych od substancji psychoaktywnych tj. dopalaczy, leków czy środków odurzających oraz rodzin tych osób. Konsultacje odbywają się w poniedziałki i czwartki w godz. 15.45-17.45 w pok. 101. Punkt ten również finansowany jest z Gminnego Programu Przeciwdziałania Narkomanii.

red. Paula Piastowska

Galeria Zdjęć

Tłumacz
Zajrzyj na Facebooka
Przejrzyj Instagram
Oglądaj na YouTube