Niezwykły rok, niezwykłe zakończenie

Niezwykły rok, niezwykłe zakończenie
Wiadomości z gminy

Ponad 250 uczniów szkół podstawowych z terenu Gminy Polkowice zakończyło dziś rok szkolny. Zarówno dla nich, jak i dla nauczycieli, zapisał się szczególnie, bo ostatnie miesiące nauki odbywały się zdalnie. Wszystko jednak wskazuje na to, że po wakacjach nauka będzie juz odbywać się normalnie.

Bez uroczystych akademii, bez sal gimnastycznych zapełnionych uczniami, za to przy stolikach oddalonych od siebie na przepisową odległość i przy zachowaniu wszelkich zasad sanitarnych. Tak w całym kraju wygląda dziś zakończenie roku szkolnego w podstawówkach.

Na terenie gminy Polkowice ostatni przed wakacjami dzwonek usłyszeli uczniowie pięciu podstawówek – czterech na terenie miasta oraz Szkoły Podstawowej Integracyjnej w Jędrzychowie. Wszystkie odwiedzili dzisiaj zastępcy burmistrza Polkowic – Ewa Kowalik i Wojciech Marciniak. W imieniu burmistrza Łukasza Puźnieckiego wręczyli listy gratulacyjne i nagrody dla najbardziej wyróżniających się ósmoklasistów.

– Jestem pod wrażeniem waszych osiągnięć. Wiem, że zdobywanie wiedzy to wasza pasja a nie konieczność. Gratuluję wszystkim wyróżnionym. Życzę udanych wakacji a po nich rozpoczęcia nauki w wymarzonych szkołach. Mam nadzieję, że we wrześniu nie będą już obowiązywać reżimy sanitarne i nauka będzie odbywała się normalnie. My, jako Gmina Polkowice, jesteśmy gotowi na takie rozwiązanie – zapewniał burmistrz Marciniak w Szkole Podstawowej nr 3.

Szkołę Podstawową nr 1 przy ul. Kmicica odwiedziła burmistrz Ewa Kowalik, odpowiadająca w Urzędzie Gminy m. in. za sprawy oświatowe. Oprócz słów podziękowań i życzeń kierowanych do wszystkich ósmoklasistów, a zwłaszcza tych, którzy wyróżniali się wynikami w nauce,  spotkała się z nauczycielami którzy w tym roku odchodzą na zasłużoną emeryturę.

– Dziękuję paniom za to, że potrafiłyście część swojego życia, swoją pasję i zaangażowanie, poświęcić uczniom tej szkoły. Dzięki wam ta szkoła mogła się rozwijać, a młodzież prawidłowo kształtować dzięki stałej pomocy i opiece swoich nauczycieli – mówiła do odchodzących nauczycieli. Zwracając się do uczniów gratulowała rezultatów osiągniętych na miarę własnych możliwości.

– Tym najlepszym wręczę nagrody od burmistrza Polkowic, które honorują nie tylko waszą pracę dydaktyczną, ale również wasze zaangażowanie w to, aby ta szkoła była dla was przyjazna. Za wasze przyjaźnie, za pomoc w wolontariacie, za osiągnięcia w konkursach i na zawodach sportowych. Za ten trud i to zaangażowanie serdecznie wam dzisiaj dziękuję – mówiła do ósmoklasistów z SP1 burmistrz Kowalik. W sumie nagrody burmistrza za osiągnięcia w nauce odebrało w tym roku 11 ósmoklasistów z polkowickich podstawówek.

Dla ponad 250 uczniów z terenu Gminy Polkowice dzisiejszy dzień to koniec pewnego etapu nauczania, po którym nastąpi kolejny. Wielu z nich ma już sprecyzowane plany co do wyboru przyszłej szkoły. Wybór czasami nie przychodził łatwo, bo zdalne nauczanie ograniczyło ich możliwość bezpośrednich konsultacji swoich planów z przyjaciółmi czy nauczycielami.

– Przez ostatnie miesiące zdalnej nauki nie nacieszyliśmy się sobą, swoją obecnością w szkole. Myślę, że tego będzie nam najbardziej brakowało – mówi Magdalena Czerep, absolwentka z SP1. Jej klasowa koleżanka Alicja Michalska dodaje, że ostatnie miesiące minionego roku szkolnego były bardzo wymagające.

– Jednak uczenie się codziennie przed komputerem bez fizycznego kontaktu z drugim człowiekiem było wyczerpujące. Brakowało mi atmosfery szkolnej, nauczycieli. mam nadzieję, ze od września wszystko wróci do nowym. Nie wyobrażam sobie rozpoczynania nowego etapu w życiu przez komputer – mówi uczennica.

Ten rok szkolny w polkowickich podstawówkach zakończyło 257 uczniów. Teraz przed nimi długo wyczekiwane wakacje. Życzymy, aby były niezapomniane, tak, jak lata spędzone w podstawówce!

 

red. Roman Tomczak

Galeria Zdjęć