fbpx

Niepełnosprawni mają swoich asystentów

asystent pomaga niepełnosprawnemu
Wiadomości z gminy
fot. Freepik/D.Szymacha

Po raz trzeci w Polkowicach realizowany jest ministerialny program Asystent Osobisty Osoby Niepełnosprawnej. Ponad czterysta tysięcy złotych gmina pozyskała na ten cel z funduszy zewnętrznych. Z programu skorzysta kilkadziesiąt osób.

Umowa podpisana z wojewodą dolnośląskim na realizację tego programu przewiduje, że muszą w nim wziąć udział co najmniej 22 osoby. Z realizacją tego minimum nie będzie żadnych problemów. W styczniu chęć wzięcia udziału wyraziło ponad trzydziestu mieszkańców gminy.

Głównym celem projektu jest umożliwienie osobom z niepełnosprawnościami, zamieszkałym na terenie gminy Polkowice aktywnego funkcjonowania w środowisku zamieszkania i zaspokajania własnych potrzeb. Ma w tym pomóc właśnie tzw. asystencja osobista. Asystenci pomogą w wyjściu, powrocie lub dojazdach w wybrane przez osobę miejsca do pracy, placówek oświatowych i szkolnych, świątyń, placówek służby zdrowia i rehabilitacyjnych, urzędów, znajomych itp.

– Z tej usługi mogą korzystać osoby, które nie uczestniczą w podobnym programie prowadzonym przez polkowicki Ośrodek Pomocy Społecznej lub Starostwo Powiatowe w Polkowicach – informuje Bożena Maciejowska, dyrektor Wydziału Zdrowia, Spraw Społecznych i Mieszkaniowych. – Asystencja nie polega na tym, żeby osobom z niej korzystającym sprzątać mieszkanie. Tu bardziej chodzi o towarzyszenie i pomoc w wyjściu do kina, czasami pograniu w jakieś gry towarzyskie, a niekiedy po prostu porozmawianiu. Trzeba przyznać, że program cieszy się dużym zainteresowaniem mieszkańców – podkreśla.

Taka pomoc obejmuje również asystowanie w załatwianiu spraw urzędowych, korzystaniu z kina, galerii sztuki, nawiązywaniu współpracy z różnego rodzaju organizacjami, udziału w imprezach sportowych czy wydarzeniach kulturalnych. Krótko mówiąc, polega ona na pomocy osobom z niepełnosprawnościami w wykonywaniu czynności dnia codziennego.

Uczestnik programu za usługi asystencji osobistej nie ponosi odpłatności.

Z usług mogą skorzystać osoby z niepełnosprawnością zamieszkałe na terenie gminy Polkowice i posiadające orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. Dotyczy to także dzieci do 16. roku życia z orzeczeniem o niepełnosprawności.

– Działania społeczne są niezwykle istotne – uważa Łukasz Puźniecki, burmistrz Polkowic. – Wsparcie dla mieszkańców gminy Polkowice przejawia się m.in. w realizacji takich programów jak Asystent Osobisty Osoby Niepełnosprawnej. To bardzo istotna pomoc dla tych, którzy potrzebują pomocy na co dzień, a ich funkcjonowanie jest utrudnione. Dlatego przeznaczamy środki finansowe, by móc zapewnić jak najlepsze funkcjonowanie osobom, które mają przez swoją niepełnosprawność, utrudniony kontakt ze światem zewnętrznym – dodaje.

W Polkowicach program jest prowadzony przez Fundację Eudajmonia, która realizuje to zadanie.

Środki finansowe na realizację zadania w ramach resortowego Programu Ministra Rodziny i Polityki Społecznej „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej” – edycja 2023, pochodzą z Funduszu Solidarnościowego. Całkowita wartość zadania wynosi 433 316,80 zł, a finansowanie ze środków Funduszu Solidarnościowego to 401 716,80 zł.

Grafika flaga i godło Polski

 

red. DeeS
Tłumacz
Zajrzyj na Facebooka
Przejrzyj Instagram
Oglądaj na YouTube