fbpx

Niebieski pochód i ważne przesłanie

Niebieski pochód i ważne przesłanie
Wiadomości z gminy
fot. P. Paździor

„Dobroć nigdy nie przemija!” – obchody Dnia Polskiej Niezapominajki po raz kolejny zgromadziły najmłodszych Polkowiczan. Swoim entuzjazmem i zaangażowaniem przypomnieli, jak ważna jest troska o siebie i o środowisko naturalne. To radosne i pełne kolorów wydarzenie już na stałe wpisało się do kalendarza gminnych inicjatyw ekologicznych.

Dzieci spotkały się w Centralnym Parku Zabaw i Wypoczynku, skąd wyruszyły barwnym, niebieskim korowodem w kierunku polkowickiego Rynku. W rękach niosły transparenty z hasłami, zachęcając mieszkańców do dbania o ochronę przyrody, pamięci o bliskich i odpowiedzialności za wspólne dobro.

– To dokonała okazja, aby porozmawiać z dziećmi, że są ważne sprawy, o których nie powinniśmy zapominać. Przypominamy o takich codziennych czynnościach, które sprawiają, że warto być dobrym człowiekiem – mówi Wiesław Wabik, burmistrz Polkowic. – Dziękuję za to, że nasze polkowickie szkoły i przedszkola tak świetnie się angażują w to wydarzenie od wielu lat – podkreśla.

Podczas spotkania dzieci głośno prezentowały ekologiczne hasła i dzieliły się swoimi sposobami na dbanie o naturę. Mówiły o trosce o rośliny i zwierzęta, utrzymywaniu porządku w najbliższym otoczeniu, życzliwości i czynieniu dobra każdego dnia.

– Ten dzień mówi nam o tym, że niezapominajka to jest bardzo piękny kwiat i trzeba pamiętać o tym, co dobre – mówi Hania z Katolickiej Publicznej Szkoły Podstawowej w Polkowicach.

– Nie można zapominać o sobie, o tym kim jesteśmy i trzeba pamiętać o swojej rodzinie – mówi z uśmiechem Lena ze Szkoły Podstawowej w Jędrzychowie.

– Trzeba dbać o rośliny i sadzić nowe drzewa – dodaje Iga z PM 2.

Tegoroczne obchody Dnia Polskiej Niezapominajki po raz kolejny połączyły dobrą zabawę z promowaniem postaw odpowiedzialności za przyrodę. Na uczestników czekały drobne upominki oraz materiały edukacyjne związane z działaniami ekologicznymi, przygotowane przez organizatorów wydarzenia.

– Dzieci przechodzą przez miasto, żeby pokazać, że to nie tylko dzień pamięci historycznej, ale też pamięci o przyrodzie, o którą powinniśmy szczególnie dbać – mówi Małgorzata Kalus-Chiżyńska, dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska i Obszarów Wiejskich w UG Polkowice. – Dzisiejszy dzień jest też wpisany w edukację ekologiczną, rozstrzygnęliśmy konkurs plastyczny i nagrodziliśmy zwycięzców, którzy w swoich pracach pokazali, jak rozumieją troskę o środowisko i ochronę przyrody – dodaje.

Warto przypomnieć, że w Polkowicach znajduje się także Rondo Polskiej Niezapominajki, będące symbolem troski o środowisko i ekologicznej świadomości mieszkańców. Sama idea święta została zapoczątkowana w 2002 roku przez redaktora radiowej „Jedynki” i twórcę „Ekoradia” Andrzeja Zalewskiego.

red. MS
Tłumacz
Zajrzyj na Facebooka
Przejrzyj Instagram
Oglądaj na YouTube