Jak wyrażać emocje bez użycia przemocy? Te oraz inne zagadnienia dotyczące przemocy i krzywdzenia, były tematem dzisiejszego wykładu, jaki odbył się w ramach kampanii „19 dni przeciw przemocy”. Akcja co roku obchodzona jest na całym świecie.
Kampania to nie tylko kolorowe plakaty czy teoria. O tym, jak radzić sobie z emocjami nie używając przemocy, można dowiedzieć się m.in. poprzez uczestnictwo w różnych zajęciach, jakie organizowane są w jej ramach.

– Akcja ma na celu propagowanie i wypracowanie zachowań pozbawionych przemocy – informuje Beata Puławska, dyrektor polkowickiego OPS. – Odbywa się to poprzez różnego rodzaju warsztaty, spotkania, czy zajęcia artystyczne – dodaje.

Akcja powoli dobiega końca, dlatego też przy tej okazji w świetlicy środowiskowej dziś (14.11) odbył się wykład poświęcony właśnie przemocy, jaka może narodzić się w każdym z nas.

– Chcemy uświadomić skąd bierze się przemoc i pokazać drogę do osiągnięcia porozumienia – mówi Agnieszka Pawlik, trenerka Porozumienia bez Przemocy. – Jako trenerka uczę osoby dorosłe, jak radzić sobie ze swoimi trudnymi sytuacjami emocjonalnymi i jak rozumieć takie same, trudne sytuacje emocjonalne u dzieci, czy u innych osób nas otaczających – zaznaczyła.

Akcja skierowana jest do wszystkich, a w szczególności do osób, które pracują z dziećmi, jak i do samych dzieci.
Do kampanii przyłączyły się polkowickie placówki, takie jak Ośrodek Pomocy Społecznej, będący koordynatorem kampanii, placówki oświatowe, Wiejski Ośrodek Kultury w Sobinie, Polkowickie Centrum Animacji i inne lokalne instytucje.