fbpx

Najmłodsi patriotycznie

Najmłodsi patriotycznie
Wiadomości z gminy
fot. P. Paździor

Ogólnopolska akcja „Szkoła do hymnu”, montaże słowno-muzyczne, występy artystyczne – radośnie i uroczyście było dziś w kolejnych placówkach oświatowych w Polkowicach. Najmłodsi polkowiczanie świętowali odzyskanie przez Polskę niepodległości.

Dziś o godzinie 11.11, wzorem lat poprzednich, w placówkach oświatowych w kraju, jak i polonijnych w różnych miejscach globu, dzieci wzięły udział w akcji Ministerstwa Edukacji Narodowej „Szkoła do hymnu”. Wspólnym odśpiewaniem „Mazurka Dąbrowskiego” uczniowie i nauczyciele oraz pracownicy Szkoły Podstawowej nr 1 im. Jana Wyżykowskiego uczcili zbliżającą się 106. rocznicę odzyskania niepodległości.

– 11 listopada to dzień, w którym w sercach każdego z nas budzi się dumna pamięć o tych, którzy walczyli o naszą wolność i suwerenność. „Mazurek Dąbrowskiego” to symbol naszej tożsamości, naszej historii i naszej jedności. Śpiewając go razem przypominamy sobie, że Polska to nie tylko kraj na mapie, ale przede wszystkim nasza wspólna Ojczyzna. Zróbmy to z dumą i szacunkiem, w poczuciu wspólnoty i odpowiedzialności za przyszłość naszego kraj – mówi Elżbieta Mazurek, wicedyrektor ds. wychowawczych w SP 1.

W Szkole Podstawowej nr 4 im. Marii Skłodowskiej-Curie świętowano w muzyczno-tanecznej oprawie. Uczniowie przypomnieli historyczne znaczenie listopadowych wydarzeń z 1918 roku. Jak pojmują patriotyzm, szacunek dla ojczyzny w dzisiejszych czasach?

– Można brać udział w różnych zbiórkach dla innych ludzi, dla zwierząt, pomagać gospodarce, żeby kraj lepiej się rozwijał – mówi Daria z klasy VII a. Jej koleżanka Zofia dodaje: – Wojskom trzeba pomagać, na przykład dużo mężczyzn nie stawia się do wojska, a to jest potrzebne. Trzeba być uczciwym, pomagać każdemu, żeby nasz kraj był znany z takiej dobroci. Trzeba mieć szacunek dla kraju, dla tradycji. Jak się śpiewa hymn, to trzeba stać na baczność, a niektórzy tego nie robią.

Uroczystości zorganizowano także w Katolickiej Publicznej Szkole w Polkowicach, gdzie już przed pierwszą lekcją uczniowie odśpiewali hymn narodowy i wzięli udział w apelu. Patriotycznie było też w Szkole Podstawowej nr 3 im. Arkadego Fiedlera.

– Uczniowie naszej szkoły uroczyście obchodzą Święto Odzyskania Niepodległości. Klasy przygotowują się w różnorodny sposób. Przygotowują kotyliony, flagi, symbole narodowe, uczą się hymnu oraz pieśni patriotycznych. W tym roku, zorganizowaliśmy uroczystość na holu, podczas której dzieci odśpiewały hymn narodowy oraz wyrecytowały „Katechizm Młodego Człowieka”. Grupa dzieci poszła również pod pomnik Marszałka Piłsudskiego, by złożyć kwiaty – relacjonuje wicedyrektor Małgorzata Kaczmarek.

Uroczystości zorganizowano dziś także w kolejnych przedszkolach. W miejskiej „Piątce” obchody rozpoczęły się od występu grupy Skrzaty.
– Przygotowaliśmy inscenizację muzyczno-taneczną „Pisk Białego Orła”, z którą zajęliśmy drugie miejsce w Międzypowiatowym Festiwalu Pieśni Patriotycznej „Vivat Polonia” w Głogowie. Jesteśmy dumni, ponieważ było bardzo dużo zgłoszeń, a my przeszliśmy przez eliminacje i jako jedno z trzech przedszkoli wystąpiliśmy podczas uroczystej gali – mówi Sylwia Szanter, opiekun grupy Skrzaty z Przedszkola Miejskiego nr 5 w Polkowicach.

Coroczne święto 11 listopada to też okazja do ważnych lekcji patriotyzmu. Mali polkowiczanie wiedzą już naprawdę wiele.

– Nasze symbole to flaga Polski i orzeł biały oraz hymn – wymieniają Kalina Salamon i Wiktoria Grygorcewicz z „Zerówki” w SP3.

– Patriotyzm to miłość do Ojczyzny. Można go okazywać nosząc różne rzeczy z orłem białym. Można też zaśpiewać, powiedzieć wiersz albo wystąpić w przedstawieniu – wymienia Zuzia z grupy „Skrzaty” w PM5.

– Patriota powinien dobrze się zachowywać i dobrze się uczyć! A stolica Polski to Warszawa. Tam jest moja ciocia i metro! – mówi Karolina z grupy Misie w PM4.

– Kiedyś nie wolno było rozmawiać po polsku. Polacy byli wtedy w obcych krajach, na przykład w Niemczech. Musieli się uczyć tylko rosyjskiego, niemieckiego. A jak ktoś mówił po polsku to mógł iść do więzienia za karę. Wywalczyliśmy, że możemy mówić po polsku. To się nazywa, że Polska jest niepodległa – taką lekcję historii przekazała nam Michalina z grupy Misie w PM4.

– Chcemy, aby nasze przedszkolaki od najmłodszych lat wiedziały, kto to jest patriota. Wiadomo, że jeśli my dorośli zaczniemy przekazywać dzieciom tę wiedzę od małego, to takich patriotów wychowamy. O symbolach narodowych uczymy już trzylatków. Już trzylatki, jadąc w pociągu wiedzą, że stolicą Polski jest Warszawa. Czterolatki potrafią zaśpiewać pierwszą zwrotkę oraz refren hymnu narodowego, a pięcio-, sześciolatki śpiewają cały hymn – wymienia Elżbieta Mysuna-Greń, dyrektor Przedszkola Miejskiego nr 4 im. Misia Uszatka w Polkowicach, gdzie dziś również było bardzo uroczyście. Dzieci przygotowały występy artystyczne i piosenki patriotyczne, a sam Miś Uszatek ozdobił swój domek w barwy narodowe.

Obchody Święta 11 Listopada odbyły się w tym tygodniu we wszystkich miejskich szkołach i przedszkolach. Każda placówka zaproponowała coś oryginalnego i wyjątkowego.

– Obchody Narodowego Święta Niepodległości w naszych przedszkolach, szkołach i żłobku były niezwykłe. 11 listopada to radosny dzień dla każdego z nas. Dziękuję dzieciom, młodzieży i wychowawcom za te wyjątkowe inscenizacje – podsumowuje burmistrz Wiesław Wabik. – Zapraszam naszych mieszkańców na gminno-powiatowe obchody Narodowego Święta Niepodległości.

 

red. DRM/ULK

Galeria Zdjęć

Tłumacz
Zajrzyj na Facebooka
Przejrzyj Instagram
Oglądaj na YouTube