fbpx

Nagrodzone sołectwa

Na zdjęciu znajduje się siedem rąk, trzymają kciuki do góry.
Wiadomości z gminy
fot. Freepik/D.Szymacha

Konkurs „Na najlepszą inicjatywę społeczną służącą podniesieniu estetyki wsi powiatu polkowickiego” organizowany jest od wielu lat. W tym roku rozstrzygnięta została XXII edycja.

Do udziału w konkursie z terenu gminy Polkowice zgłosiły się Sołectwa Kaźmierzów i Żuków. Mieszkańcy Kaźmierzowa w czynie społecznym pomalowali wnętrze świetlicy, natomiast mieszkańcy sołectwa Żuków odnowili elementy małej architektury znajdującej się na terenie sołectwa.

– Celem przedsięwzięcia jest przede wszystkim dbałość o najbliższe otoczenie, a także podniesienie atrakcyjności i estetyki wsi na terenie powiatu – mówi Jan Wojtowicz, wicestarosta Polkowicki. – Konkurs co roku cieszy się dużym powodzeniem, nawet w okresie pandemii był on realizowany, jako jeden z najstarszych tego typu konkursów w regionie i kraju. Ponadto, korzyścią jest integracja mieszkańców poszczególnych sołectw podczas realizacji zadań. Już sam udział jest nagradzany, a miejsca na podium i gratyfikacja pieniężna daje społecznościom motor napędowy do kolejnych działań – dodaje.

– Pomysł na zadanie i wzięcie udziału w konkursie zrodził się w momencie gdy myśleliśmy o przeznaczeniu funduszu sołeckiego – mówi Katarzyna Kazimierczak, sołtys Kaźmierzowa. – Chcieliśmy odświeżyć i zrobić drobne naprawy w naszej świetlicy wiejskiej. Kwoty które usłyszeliśmy od firm były bardzo duże i dlatego nie zastanawialiśmy się długo nad decyzją o zrobieniu tego

Na zdjęciu na pierwszym planie znajduje się biały ławostół. Za nim jest kobieta - sołtys Kaźmierzowa. Kobieta znajduje się w świetlicy wiejskiej.

samemu, a kwotę na to zadanie w funduszu sołeckim przeznaczyć na inne ważne zadanie w naszej wsi. Nasza świetlica wiejska była i jest ładna i coraz nowocześniejsza, wymagała tylko odświeżenia, bo na co dzień w niej odbywają się zajęcia, warsztaty i spotkania soleckie. Startując w tym czy innym konkursie kierujemy się tym żeby zintegrować naszych mieszkańców poprzez wspólne działania. Bo przecież te konkursy są dedykowane nie dla sołtysa i Rady Sołeckiej tylko dla mieszkańców. Oczywiście chcielibyśmy, aby było osób chętnych więcej, ale tak naprawdę jesteśmy zadowoleni, że mamy wokół siebie ludzi, mieszkańców którzy zawsze są chętni do pomocy. Podsuwają pomysły, a potem je z nami realizują. Za pieniądze z wygranej zostały zakupione 2 zestawy biesiadne które przydadzą się podczas imprez w plenerze oraz podczas wyjazdów np. na Dożynki w których co roku nasze Sołectwo bierze udział – informuje sołtys Kaźmierzowa.Kobieta soltys Żukowa trzymająca dwa kubki. W tle znajduje się kominek. Kobieta ubrana jest w beżowy sweter w białe paski. Mieszkańcy Żukowa wyremontowali krzyże we wsi. Jeden z nich został rozebrany, postawiono nowy, uporządkowano teren wokół niego i zagospodarowano otoczenie. Przy drugim krzyżu wymieniono ogrodzenie. – Pomysłodawcą wzięcia udziału w konkursie jest mieszkaniec naszej wsi Łukasz Błauciak – mówi Jadwiga Kowal, sołtys Żukowa. – On też był i jest liderem takich inicjatyw. Ma dużo pomysłów i potrafi zmobilizować innych mieszkańców do pomocy. Natomiast pomysłodawcą wykorzystania tej nagrody była Katarzyna Cirko-Probola. Nagrodę przeznaczyliśmy na zakup kubeczków z bardzo fajnym, jak sądzimy nadrukiem. Będą one stanowiły prezenty dla mieszkańców wsi – dodaje.

Konkurs organizowany przez Powiat Polkowicki i cieszy się dużym powodzeniem. Oba nagrodzone sołectwa zamierzają nadal brać w nim udział.

 

 

 

 

red. DeeS
Tłumacz
Zajrzyj na Facebooka
Przejrzyj Instagram
Oglądaj na YouTube