Polkowicki Rynek wypełnił się czerwonymi wozami, pokazami ratowniczymi i najmłodszymi mieszkańcami, którzy licznie uczestniczyli w festynie z okazji Dnia Strażaka. Ratownicy pożarniczy z całego regionu zaprezentowali swoje umiejętności i pokazywali wyposażenie używanie przez nich każdego dnia.
Festyn strażacki został przygotowany przez Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Polkowicach oraz jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu powiatu.

– Zorganizowaliśmy to wydarzenie głównie po to, aby zachęcić młodzież i dzieci do poznania naszej pracy – mówi mł. kpt. Adrian Ziemiański, oficer prasowy Komendanta Powiatowego PSP w Polkowicach. – Są pokazy z udzielania pierwszej pomocy, jest też nasza zabytkowa sikawka konna, która kiedyś była używana przez strażaków. Dzieci mają dostęp do wozów strażackich i mogą zobaczyć jak to wszystko wygląda z perspektywy kierowcy, dowódcy czy ratownika – dodaje.
Najmłodsi z ogromnym zainteresowaniem oglądali specjalistyczne wozy i sprzęt ratowniczo-gaśniczy, mogli także porozmawiać ze strażakami o ich codziennej pracy.
– Ja będę kiedyś strażakiem, podoba mi się ta praca, a najbardziej gaszenie pożarów i ratowanie ludzi – mówi Wiktor z PM 6.
– Fajnie, że mogłam przymierzyć hełm strażacki – mówi Julia z PM 2. – Jest naprawdę bardzo ciężki – dodaje z uśmiechem.
Dużym zainteresowaniem cieszyły się pokazy udzielania pierwszej pomocy. Strażacy i ratownicy tłumaczyli, jak prawidłowo reagować w sytuacjach zagrożenia życia, a dzieci mogły samodzielnie spróbować swoich sił podczas ćwiczeń praktycznych.

– Dzisiaj możemy spotkać prawdziwych strażaków – mówi Kornelka, z PM6, a jej koleżanka Hania dodaje: – Można wejść do namiotu z dymem i też do namiotu, gdzie się uczymy udzielania pierwszej pomocy. Jest super.
Organizatorzy przygotowali również liczne atrakcje edukacyjne dla najmłodszych uczestników wydarzenia.