fbpx

Mieszkańcy pytają, burmistrz działa. Komunikacja międzygminna tematem spotkania włodarzy

Mieszkańcy pytają, burmistrz działa. Komunikacja międzygminna tematem spotkania włodarzy
Wiadomości z gminy
fot. R. Flisiewicz

Transport między Polkowicami a Głogowem był tematem spotkania zorganizowanego z inicjatywy burmistrza Wiesława Wabika w głogowskim Ratuszu. Włodarze są zgodni, że komunikację publiczną w tym kierunku należy w przyszłym roku utrzymać na podobnym poziomie. Prace trwają również nad porozumieniem z Lubinem, aby od przyszłego roku wprowadzić na tej trasie zadeklarowaną niedawno bezpłatną linię T.

W kierunku Lubina

W kwestii linii T burmistrz Polkowic zaproponował prezydentowi Lubina konkretne rozwiązania.

– Łącznie proponuję uruchomienie od 1 stycznia 2026 kilka bezpłatnych par kursów w dni robocze i weekendy, które mają być skorelowane z połączeniami kolejowymi w stronę Wrocławia – mówi szef polkowickiego samorządu, Wiesław Wabik. – Jednocześnie, stoję na stanowisku, że linia T ma uzupełniać obowiązujący obecnie rozkład jazdy, a nie go zmieniać. Co oznacza, że utrzymamy dotychczasową liczbę kursów na linii 110 również po uruchomieniu linii „T”, a to zapewni stabilność oferty transportowej dla mieszkańców obu gmin. Chcemy również dostosować się do rozkładów jazdy przewoźników prywatnych, aby nie wykluczać ich z rynku – dodaje.

Co z Głogowem?

Władze Polkowic pracują również, by zapewnić dostępność transportu publicznego na trasie Polkowice-Głogów.

– Ten kierunek jest również istotny. W ciągu doby z Głogowa jest ponad 30 połączeń kolejowych w kierunku Wrocławia oraz ponad 20 do Zielonej Góry. Mieszkańcy pytają mnie nie tylko o Lubin, ale właśnie o Głogów. Każdą taką potrzebę musimy przeanalizować i sprawdzić faktyczne zapotrzebowanie oraz jak do tego ustosunkowują się inne samorządy – wylicza polkowicki samorządowiec, z inicjatywy którego odbyło się spotkanie w głogowskim Ratuszu z prezydentem Rafaelem Rokaszewiczem. – W kwestii połączeń wykraczających poza granice naszej gminy niezbędne są porozumienia z sąsiednimi samorządami. Obecnie trwają prace nad możliwością zorganizowania połączeń relacji Polkowice-Głogów. Nie możemy tego zrobić sami, dlatego dziś zainicjowałem to spotkanie w Głogowie – mówi burmistrz Wiesław Wabik, który na spotkaniu był wraz z wiceburmistrzem ds. gospodarczych Sebastianem Sypko.

Zaproszeni byli również starostowie polkowicki i głogowski. Tym razem nie udało im się dołączyć do spotkania.

red. Edyta Drzymała
Tłumacz
Zajrzyj na Facebooka
Przejrzyj Instagram
Oglądaj na YouTube