Malowali obrazy z wodą w tle

Malowali obrazy z wodą w tle
Wiadomości z gminy
fot. Centrum Kultury w Polkowicach

Inspirowane dziełami mistrzów pędzla obrazy stworzyli uczestnicy kolejnego etapu projektu „Zbieramy H2O – na wodzie malowane”. Artystyczna akcja odbyła się na placu przy Centrum Kultury w Polkowicach.

Tym razem uczestnicy, trzy rodziny i polkowiccy artyści, malowali dzieła Claude’a Moneta, Eugeniusza Dzierżenckiego, Hansa Andreasa Dahla i Jana Stanisławskiego. Powstałe podczas pleneru malarskiego prace ozdobią zbiorniki na deszczówkę, które staną w wybranych miejscach w mieście.

– Malowanie to najważniejszy etap naszego projektu, którego celem jest również aktywizacja mieszkańców – mówi Dagmara Gawlik, jedna z koordynatorek wydarzenia. – Niedługo te obrazy można będzie odnaleźć w Polkowicach. Gdzie? Tego jeszcze nie będziemy zdradzać, ale sądzę, że mieszkańcy szybko je zauważą.

Przeniesione na płyty PCV obrazy uczestników zostaną zamontowane na zbiornikach magazynujących deszczówkę, która – jak informowaliśmy – będzie wykorzystana do pielęgnacji zieleni miejskiej.

Przypominamy, że projekt „Zbieramy H2O – na wodzie malowane” to połączenie ekologii, edukacji i kultury poprzez aktywne działanie, informowanie o możliwościach oszczędzania wody, ale też prezentację światowych dzieł sztuki w przestrzeni miejskiej. Do tej pory postawiono w Polkowicach pięć zbiorników, dzięki dofinansowaniu z programu „Działaj Lokalnie” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Fundację Porozumienie Wzgórz Dalkowskich. Trzy kolejne pojawią się niedługo.

 

red. ULK
Tłumacz