fbpx

Kurtyna w górę

Na zdjęciu w dzieci na scenie, odpowiednio ucharakteryzowane
Wiadomości z gminy
fot. A. Michalska

120 młodych artystów z polkowickich podstawówek i przedszkoli zaprezentowało swoje umiejętności podczas tegorocznej edycji Teatr Jednego Aktora „Humor i satyra w poezji i prozie” oraz prezentacji dziecięcych teatralnych zespołów amatorskich „Kurtyna”. Było to zwieńczenie Festiwalu XXIII Oblicza Teatru w Polkowicach.

W tegorocznej edycji festiwalu udział wzięło 18 artystów indywidualnych z klas 1-8 szkół podstawowych oraz dziewięć grup przedszkolnych. W sumie podczas dwóch dni występów na scenie swoje umiejętności zaprezentowało ponad 120 młodych artystów nie tylko z Polkowic, ale i całego powiatu.

„Humor i Satyra w poezji i prozie” to konkurs powiatowy, a wystąpić mogły maksymalnie trzy osoby z jednej szkoły podstawowej, co świadczy o wysokim poziomie umiejętności artystycznych uczestników i konieczności przeprowadzenia wcześniejszych, wewnętrznych kwalifikacji.

Fundatorem nagród był burmistrz Polkowic Łukasz Puźniecki. Przy organizacji wydarzenia Teatr Jednego Aktora „Humor i Satyra w poezji i prozie” uczestniczyło Starostwo Powiatowe w Polkowicach.

W ramach przeglądu teatralnego „Kurtyna” najmłodsi artyści w wieku od 3 do 6 lat pod przewodnictwem opiekunów artystycznych, prezentowali przedstawienia z morałem. Widz mógł dowiedzieć się o istotności ekologii w życiu każdego dziecka oraz znaczeniu dbania o środowisko. Można też było nauczyć się odpowiednio wymawiać głoski i samogłoski, recytując z małymi aktorami odpowiednie słowa, w co widownia bardzo chętnie się zaangażowała. Przedstawieniom towarzyszył morał – przede wszystkim taki, że samodzielność i dobre uczynki to coś, co każdy przedszkolak powinien zacząć wdrażać sam.

– Kurtyna była zawieszona na kilka lat, ostatnia odbyła się w 2018 roku, co było spowodowane pandemią oraz strajkiem nauczycieli w całym kraju – mówi Agnieszka Kuklińska, główna organizatorka wydarzenia. – Dlatego szczególnie cieszy nas, że festiwal znów się odbywa i wzbudza zainteresowaniem placówek, jak i indywidualnych artystów. W poprzednich edycjach było mniej zgłoszeń – dodaje.

 

 

 

 

 

 

 

 

red. Aleksandra Michalska

Galeria Zdjęć

Tłumacz
Zajrzyj na Facebooka
Przejrzyj Instagram
Oglądaj na YouTube