fbpx

Kordziki i szpady górnicze wręczone

w dwóch rzędach stoją górnicy w czarnych mundurach górniczych, w dłoniach mają szpady.
Wiadomości z gminy
fot. P. Paździor

Stopnie górnicze, medale, odznaki, honorowe kordziki i szpady górnicze. W barbórkowej atmosferze około dwustu pracowników Zakładów Górniczych „Rudna” zostało uhonorowanych podczas uroczystej akademii.

Te wyróżnienia przyznawane są za szczególne zasługi w górnictwie, między innymi, za długoletnią służbę, wyjątkowe osiągnięcia zawodowe, wzorową pracę oraz zaangażowanie w rozwój branży. Każdy z wyróżnionych podczas akademii to osobna karta z ciekawą historią. Honorową szpadę górniczą, prestiżowe odznaczenie, które symbolizuje honor, wolność i godność górnika, otrzymała Eliza Urbaniak, z ponad 30-letnim stażem pracy: – Pracuję w logistyce, a wcześniej pracowałam w hucie. Kiedy przychodzi taki moment, jak wręczenie takiego wyróżnienia, to jest wielkie podbudowanie, kolejny impuls, żeby pracować. Mąż też jest górnikiem, wcześniej tata był i on może tak nas w tym górnictwie rozmiłował. Na tym chyba rzecz polega, żeby być zadowolonym – podkreśla.

Podobnym stażem pracy może poszczycić się Artur Chochołowicz, sztygar zmianowy w ZG „Rudna – Główna” nagrodzony kordzikiem honorowym. – Za wieloletnią pracę – dodaje. – Przez ten czas wiele się zmieniło, kopalnia wyglądała zupełnie inaczej. Na dole było znacznie więcej pracowników, teraz zatrudnienie jest mniejsze, ale wszystko jest sprawniej zorganizowane i wykorzystany potencjał. Mile wspominam ten czas. Praca w kopalni to rodzinna tradycja. W kopalni pracował mój brat Mariusz, pozdrawiam. Mój tato pracował. Jesteśmy górnikami od początku KGHM-u. 4 grudnia świętujemy rodzinnie. Robimy zdjęcie z mamą, w mundurach górniczych – opowiada.

z przodu widać czerwone kwiaty i białe w wazonie, za nimi stoją mężczyźni w ciemnych garniturach i w czarnych górniczych mundurach.

Szczególnie życzenia skierował do nagrodzonych dyrektor naczelny ZG „Rudna”, ale wcześniej przedstawił raport dotyczący minionego roku górniczego: – Nasza kopalnia wykonała wszystkie zadania stawiane przez zarząd. Na dzisiaj jesteśmy najbardziej rentowną kopalnią spośród wszystkich oddziałów KGHM. Prowadzimy działania poprawiające komfort pracy, rozbudowujemy klimatyzację i komory maszyn ciężkich. To wszystko dzięki wspólnej, ciężkiej pracy kadry kierowniczej i wszystkich górników „Rudnej”. I za to wam wszystkim serdecznie dziękuję. Wyróżnionym podczas akademii składam gratulacje, a z okazji zbliżającego się naszego górniczego święta chciałbym wam wszystkim złożyć życzenia zdrowia, szczęścia, wszelkiej pomyślności. Niech święta Barbara nad nami czuwa a szczęście górnicze nigdy nas nie opuszcza – mówił Marcin Danis, dyrektor naczelny ZG „Rudna”.

Wśród gości byli przedstawiciele, między innymi, zarządu KGHM, związków zawodowych Polskiej Miedzi oraz władz państwowych i samorządowych.

– Miło było usłyszeć, że KGHM jest w dobrej kondycji, rozwija się, że są miejsca pracy, co jest bardzo ważne – mówi Wiesław Wabik, burmistrz Polkowic. – Wszystkim pracownikom Polskiej Miedzi należą się życzenia „Szczęść Boże” i bezpiecznej pracy. Dziękujemy za to, że jesteście, bo to jest duma naszych samorządów. KGHM to duma gminy Polkowice – podkreśla.

 

red. ULK

Galeria Zdjęć

Tłumacz
Zajrzyj na Facebooka
Przejrzyj Instagram
Oglądaj na YouTube