Uroczyste apele, rozdanie świadectw, nagrody, podziękowania za wspólną pracę i naukę oraz życzenia spokojnego, a przede wszystkim bezpiecznego wypoczynku. Wakacje rozpoczęło 2356 uczniów pięciu gminnych szkół podstawowych oraz 180 z Katolickiej Publicznej Szkoły Podstawowej, w tym 281 ósmoklasistów.
To był intensywny i udany rok szkolny, uczniowie dali z siebie wszystko. Szczególnym momentem tegorocznych uroczystości było wręczenie Nagrody Burmistrza Polkowic. To wyróżnienie przyznawane uczniom za wybitne osiągnięcia edukacyjne, artystyczne i sportowe.
– Piękny i wyjątkowy dzień, dla mnie szczególnie przyjemny, mam taką przyjemność wręczyć najlepszym polkowickim uczniom nagrody za całokształt związany z ich kształceniem się w naszych szkołach podstawowych – mówi Wiesław Wabik, burmistrz Polkowic. – Życzę, aby wakacje były radosne, wspaniałe i bezpieczne. Przed uczniami dwa miesiące odpoczynku, wyjazdów i ładowania baterii przed kolejnym rokiem szkolnym – podkreśla.
Zadowolenia z otrzymanych nagród i listów gratulacyjnych nie kryli uczniowie, którzy w tym roku opuszczają mury szkoły podstawowej. Zdradzili też swoje plany związane z dalszą edukacją.
– Bardzo się cieszę, że udało mi się zdobyć nagrodę burmistrza, bardzo ciężko cały rok pracowałem na to, uzyskałem średnią 5,46 – mówi z uśmiechem Igor Dula, absolwent z SP nr 1. – Po wakacjach idę do Zespołu Szkół na profil językowy, tam idą też moi koledzy, więc z tego powodu się cieszę – dodaje.
– Naprawdę mam dobre wspomnienia z tej szkoły, było dużo dobrych momentów – mówi Igor Skupin, który kończy polkowicką „jedynkę”. – Najbardziej będę wspominał i tęsknił za panią Wandą, to najlepsza nauczycielka – dodaje.
„Kiedy wydaje się, ze wszystko się skończyło, wszystko dopiero się zaczyna” – uczniowie słowem i śpiewem wyrazili swoją wdzięczność nauczycielom ze Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi i Specjalnymi im. Twórców Polskiej Miedzi w Jędrzychowie.
– Jeżeli chodzi o naukę, było jej trochę dużo, ale sobie poradziłam i nie było źle. Cieszę się, że teraz będzie czas na spotkania ze znajomymi – mówi Maja, siódmoklasistka z SP w Jędrzychowie.
– Ten rok był przyjemny, lepszy niż poprzednie lata, było dużo różnorodności w tym roku szkolnym, doszły nowe przedmioty, ale było też sporo wycieczek szkolnych – mówi Julia, siódmoklasistka z SP w Jędrzychowie.
Wyjątkową tradycję na zakończenie ósmych klas pielęgnują uczniowie w „jedynce”. Jako pierwszoklasiści, w swojej klasie łączą się taśmą, na znak jedności. W dniu uroczystego zakończenia i pożegnania się ze swoją szkołą, a przede wszystkim z kolegami i koleżankami z klasy, symbolicznie przecinają taśmę. Wywołuje to niezwykłe wzruszenie nie tylko wśród absolwentów, ale także ich rodziców.
– Z jednej strony cieszymy się, bo zaczynają się wakacje, z drugiej strony szkoda tych wspomnień, wspólnych rozmów, narzekań, radości, uśmiechów na korytarzach, ale ich podróż trwa dalej. Bądźcie odważni, wierzcie w siebie, wiele możecie zdziałać – mówi Beata Mazurek, dyrektor SP nr 1 w Polkowicach.
Nauczyciele, wychowawcy i dyrekcje wszystkich polkowickich placówek z zadowoleniem, ale i pewną refleksją żegnali swoich uczniów.
– Ten rok był w miarę spokojny – mówi Justyna Wojciechowska, dyrektor Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi i Specjalnymi w Jędrzychowie. – Nasi ósmoklasiści, to uczniowie, którzy chodzili tutaj do przedszkola i szkoły podstawowej, więc większą część swojego życia spędzili w tym budynku. To dla całej społeczności szkoły wzruszający moment, wypuszczamy młodzież w świat i życzę, aby sobie doskonale w tym świecie poradzili – dodaje.
– Wszyscy w tym roku szkolnym pracowaliśmy na dobro naszej szkoły, nazywamy ją „kopalnią talentów”. Wspieramy każdy talent, mieliśmy finalistów zDolnego Ślązaka z języka polskiego, języka angielskiego, to są nasze największe sukcesy – podsumowuje Andrzej Ambroziak, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 w Polkowicach. – Możemy się poszczycić osiągnięciami na polu powiatowym i wojewódzkim – podkreśla.
Każde zakończenie roku szkolnego to pewnego rodzaju podsumowanie, również dla rodziców, którzy poświęcali swój czas i w pełni angażowali się w życie szkoły.
– Osiem lat ciężkiej pracy córki daje efekty, nagroda burmistrza, którą otrzymała to podsumowanie całego osiągnięcia szkoły podstawowej – mówi Łukasz Janiak, tata ósmoklasistki. – Zawsze ją wspieram, jestem przy niej, może ze mną o wszystkim porozmawiać, razem rozwiązujemy problemy – dodaje.
Rok szkolny 2024/2025 w szkołach podstawowych w naszej gminie zakończyło 2536 uczniów, w tym 281 ósmoklasistów. Polkowickie placówki oświatowe zatrudniały łącznie 339 nauczycieli.
Również w Zespole Szkół im. Narodów Zjednoczonej Europy uczniowie zakończyli dziś rok szkolny. Przed nimi ponad dwa miesiące wakacyjnej przerwy, zanim wrócą do sal lekcyjnych.