fbpx

Koniec lekcji – teraz czas na wakacje!

Koniec lekcji – teraz czas na wakacje!
Wiadomości z gminy

Uroczyste apele, rozdanie świadectw, nagrody, podziękowania za wspólną pracę i naukę oraz życzenia spokojnego, a przede wszystkim bezpiecznego wypoczynku. Wakacje rozpoczęło 2356 uczniów pięciu gminnych szkół podstawowych oraz 180 z Katolickiej Publicznej Szkoły Podstawowej, w tym 281 ósmoklasistów.

To był intensywny i udany rok szkolny, uczniowie dali z siebie wszystko. Szczególnym momentem tegorocznych uroczystości było wręczenie Nagrody Burmistrza Polkowic. To wyróżnienie przyznawane uczniom za wybitne osiągnięcia edukacyjne, artystyczne i sportowe.

– Piękny i wyjątkowy dzień, dla mnie szczególnie przyjemny, mam taką przyjemność wręczyć najlepszym polkowickim uczniom nagrody za całokształt związany z ich kształceniem się w naszych szkołach podstawowych – mówi Wiesław Wabik, burmistrz Polkowic. – Życzę, aby wakacje były radosne, wspaniałe i bezpieczne. Przed uczniami dwa miesiące odpoczynku, wyjazdów i ładowania baterii przed kolejnym rokiem szkolnym – podkreśla.

Zadowolenia z otrzymanych nagród i listów gratulacyjnych nie kryli uczniowie, którzy w tym roku opuszczają mury szkoły podstawowej. Zdradzili też swoje plany związane z dalszą edukacją.

– Bardzo się cieszę, że udało mi się zdobyć nagrodę burmistrza, bardzo ciężko cały rok pracowałem na to, uzyskałem średnią 5,46 – mówi z uśmiechem Igor Dula, absolwent z SP nr 1. – Po wakacjach idę do Zespołu Szkół na profil językowy, tam idą też moi koledzy, więc z tego powodu się cieszę – dodaje.

– Naprawdę mam dobre wspomnienia z tej szkoły, było dużo dobrych momentów – mówi Igor Skupin, który kończy polkowicką „jedynkę”. – Najbardziej będę wspominał i tęsknił za panią Wandą, to najlepsza nauczycielka – dodaje.

„Kiedy wydaje się, ze wszystko się skończyło, wszystko dopiero się zaczyna” – uczniowie słowem i śpiewem wyrazili swoją wdzięczność nauczycielom ze Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi i Specjalnymi im. Twórców Polskiej Miedzi w Jędrzychowie.

– Jeżeli chodzi o naukę, było jej trochę dużo, ale sobie poradziłam i nie było źle. Cieszę się, że teraz będzie czas na spotkania ze znajomymi – mówi Maja, siódmoklasistka z SP w Jędrzychowie.

– Ten rok był przyjemny, lepszy niż poprzednie lata, było dużo różnorodności w tym roku szkolnym, doszły nowe przedmioty, ale było też sporo wycieczek szkolnych – mówi Julia, siódmoklasistka z SP w Jędrzychowie.

Wyjątkową tradycję na zakończenie ósmych klas pielęgnują uczniowie w „jedynce”. Jako pierwszoklasiści, w swojej klasie łączą się taśmą, na znak jedności. W dniu uroczystego zakończenia i pożegnania się ze swoją szkołą, a przede wszystkim z kolegami i koleżankami z klasy, symbolicznie przecinają taśmę. Wywołuje to niezwykłe wzruszenie nie tylko wśród absolwentów, ale także ich rodziców.

– Z jednej strony cieszymy się, bo zaczynają się wakacje, z drugiej strony szkoda tych wspomnień, wspólnych rozmów, narzekań, radości, uśmiechów na korytarzach, ale ich podróż trwa dalej. Bądźcie odważni, wierzcie w siebie, wiele możecie zdziałać – mówi Beata Mazurek, dyrektor SP nr 1 w Polkowicach.

Nauczyciele, wychowawcy i dyrekcje wszystkich polkowickich placówek z zadowoleniem, ale i pewną refleksją żegnali swoich uczniów.

– Ten rok był w miarę spokojny – mówi Justyna Wojciechowska, dyrektor Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi i Specjalnymi w Jędrzychowie. – Nasi ósmoklasiści, to uczniowie, którzy chodzili tutaj do przedszkola i szkoły podstawowej, więc większą część swojego życia spędzili w tym budynku. To dla całej społeczności szkoły wzruszający moment, wypuszczamy młodzież w świat i życzę, aby sobie doskonale w tym świecie poradzili – dodaje.

– Wszyscy w tym roku szkolnym pracowaliśmy na dobro naszej szkoły, nazywamy ją „kopalnią talentów”. Wspieramy każdy talent, mieliśmy finalistów zDolnego Ślązaka z języka polskiego, języka angielskiego, to są nasze największe sukcesy – podsumowuje Andrzej Ambroziak, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 w Polkowicach. – Możemy się poszczycić osiągnięciami na polu powiatowym i wojewódzkim – podkreśla.

Każde zakończenie roku szkolnego to pewnego rodzaju podsumowanie, również dla rodziców, którzy poświęcali swój czas i w pełni angażowali się w życie szkoły.

– Osiem lat ciężkiej pracy córki daje efekty, nagroda burmistrza, którą otrzymała to podsumowanie całego osiągnięcia szkoły podstawowej – mówi Łukasz Janiak, tata ósmoklasistki. – Zawsze ją wspieram, jestem przy niej, może ze mną o wszystkim porozmawiać, razem rozwiązujemy problemy – dodaje.

Rok szkolny 2024/2025 w szkołach podstawowych w naszej gminie zakończyło 2536 uczniów, w tym 281 ósmoklasistów. Polkowickie placówki oświatowe zatrudniały łącznie 339 nauczycieli.

Również w Zespole Szkół im. Narodów Zjednoczonej Europy uczniowie zakończyli dziś rok szkolny. Przed nimi ponad dwa miesiące wakacyjnej przerwy, zanim wrócą do sal lekcyjnych.

Tłumacz
Zajrzyj na Facebooka
Przejrzyj Instagram
Oglądaj na YouTube