Wykazali się wiedzą teoretyczną, jak i umiejętnościami praktycznymi, które obejmowały zagadnienia górnicze, hutnicze, elektryczne czy z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Za nami druga edycja Olimpiady Wiedzy o Górnictwie i Hutnictwie „Kompetentny Gilbert”, w której rywalizowali uczniowie 10 szkół patronackich KGHM.
Inicjatywa zorganizowana przez KGHM w ramach programu edukacyjnego „Kompetentni w branży” była testem umiejętności. W trzech rundach zmagań, uczestnicy musieli wykazać się wiedzą w kategoriach: górnictwo, hutnictwo, mechanika, mechatronika czy zasady BHP.

– To druga olimpiada wiedzy o KGHM, wiedzy górniczo-hutniczej o nazwie „Kompetentny Gilbert”. Pierwsza cieszyła się ogromnym powodzeniem i uczniowie po jej zakończeniu dopytywali o kolejną edycję. Olimpiada bierze się z idei programu „Kompetentni w branży” i zakłada holistyczne podejście do edukacji młodego pokolenia czyli aktywowanie w sposób taki, że są inicjatywy, które sprawdzają ich wiedzę teoretyczną i praktyczną – mówi Marek Wachnik, kierownik wydziału rekrutacji i budowania wizerunku w KGHM Polska Miedź S.A. – Jest dziesięć drużyn z dziesięciu szkół patronackich, każda drużyna liczy pięć osób. To szkoły z województwa dolnośląskiego i jedna z województwa lubuskiego, czyli szkoła ze Wschowy – dodaje.
Nazwa wydarzenia „Kompetentny Gilbert” pochodzi ze slangu młodzieżowego, gdzie „Gilbert” oznacza osobę pilnie się uczącą, czyli przysłowiowego „kujona”. Celem olimpiady jest zachęcanie młodych talentów do związania swojej przyszłości z przemysłem miedziowym.
– Dobierając nazwę do naszych poszczególnych projektów edukacyjnych, staramy się patrzeć na to, kto jest naszą grupą docelową. Skoro grupą docelową jest młodzież, uznaliśmy, że warto ją nazwać w sposób młodzieżowy i „Gilbert” to takie określenie, którego młodzież używa do osób lubiących się uczyć – informuje Marek Wachnik.
W tym prestiżowym wydarzeniu edukacyjnym biorą udział uczniowie, którzy chcą sprawdzić swoje umiejętności i rozwinąć kompetencje łącząc teorię z praktyką i kreatywnym myśleniem.

– Powtórzyliśmy wszystkie zagadnienia łącznie z tym z poprzedniego roku, wydaje mi się, ze jesteśmy dobrze przygotowani – mówi Tomasz Szumski z Zespołu Szkół im. Narodów Zjednoczonej Europy w Polkowicach. – Najbardziej boimy się takich bardzo szczegółowych pytań o KGHM – dodaje.
– W zeszłym roku udało nam się wygrać. Mamy wsparcie nauczycieli, mam nadzieję, że dobrze jesteśmy przygotowani – mówi Mikołaj Rej, kapitan drużyny z Zespołu Szkół MCKK w Lubinie. – W tamtym roku nie byliśmy zaskoczeni żadną z kategorii. Pierwsza pomoc to na pewno taka kategoria, gdzie jednak tego nie szlifujemy, a trzeba być precyzyjnym i dokładnym. Bardzo mi się podoba sama inicjatywa, ale też przygotowanie tego wydarzenia – podkreśla.
Wydarzenie odbyło się w cechowni ZG „Rudna”. Po zaciętej rywalizacji pierwsze miejsce zajęli uczniowie Zespołu Szkół im. Jana Wyżykowskiego, drugie miejsce przypadło Zespołowi Szkół nr 1 im. B. Krupińskiego w Lubinie, a trzecie miejsce zdobył Zespół Szkół w Chocianowie. Zwycięskie drużyny otrzymały nagrody pieniężne i gadżety.