fbpx

Komfortowo, bezpiecznie i przede wszystkim ekologicznie

Komfortowo, bezpiecznie i przede wszystkim ekologicznie
Wiadomości z gminy
fot. R. Tomczak

Polkowiczanie wkrótce będą podróżować jeszcze wygodniej i w sprzyjających środowisku warunkach. Na początku przyszłego roku tabor polkowickiej komunikacji miejskiej wzbogaci się o dziewięć autobusów elektrycznych. Gmina podpisała umowę z firmą Busnex Poland, która ma je dostarczyć.

Jeżeli pandemia nie pokrzyżuje planów, zgodnie z kontraktem nowe autobusy przyjadą do Polkowic w marcu 2021.

– To będzie prawdziwy skok, jeżeli chodzi o elektromobliność nie tylko w gminie, ale w całym regionie i kraju – mówi Łukasz Puźniecki, burmistrz Polkowic. – Wszyscy spoglądają na nas jako na liderów elektromobilności i będziemy to kontynuować. Wpisuje się to również w strategię rozwoju Klastra Energii Zagłębia Miedziowego – dodaje.

Przetarg na dziewięć autobusów elektrycznych wygrało konsorcjum firm Busnex Poland oraz Yutong. Będą to pierwsze autobusy elektryczne tego typu w Polsce.

– Specjalizujemy się w produkcji autobusów elektrycznych. W naszym centrum badawczo-rozwojowym pracuje ponad trzy tysiące inżynierów – mówi Marcin Kucharski, prezes Busnex Poland – firmy, która ma 34-letnie doświadczenie na rynku. – Mamy autobusy o bardzo dużych zasięgach, powyżej 350 kilometrów. W pełni elektryczne ogrzewanie, bez żadnych dodatkowych zasilań paliwem diesla sprawia, że są to pojazdy w pełni zeroemisyjne. Zapewniają pełny komfort pasażerski. Są w stu procentach klimatyzowane – dodaje.

Dzięki zakupowi dziewięciu elektryków tabor Zakładu Komunikacji Miejskiej w Polkowicach będzie w połowie elektryczny.

– W tej chwili dysponujemy dwoma elektrycznymi autobusami, więc w sumie będziemy mieli ich jedenaście. Nasz tabor będzie w 50 procentach elektryczny. Myślę, że to jest bardzo dobry wynik na takie miasto, jak Polkowice – mówi Tomasz Borkowski, dyrektor ZKM Polkowice. – Podejrzewam, że proporcjonalnie będziemy jednym z liderów nie tylko w skali Dolnego Śląska, ale i całego kraju – dodaje.

– Poprawi to bardzo mocno wygodę podróżowania mieszkańców gminy Polkowice. Będzie to oczywiście pozytywnie oddziaływać na środowisko, z tego względu, że są to autobusy elektryczne. Wpisuje się to w nasze działania, które mają na celu to, aby gmina Polkowice stała się takimi zielonymi płucami Zagłębia Miedziowego – mówi burmistrz Puźniecki.

Za dziewięć elektryków marki Yutong gmina Polkowice zapłaci 4,5 miliona złotych. Cały koszt to blisko 18,8 miliona złotych, jednak dzięki skuteczności polkowickiego samorządu, 14,3 miliona pokryją środki z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

We wrześniu 2019 roku została zawarta umowa z zarządem województwa o dofinansowanie w ramach RPO – mówi Elżbieta Gałek-Kapusta, kierownik referatu rozwoju gminy Polkowice, który jest bardzo skuteczny w pozyskiwaniu środków zewnętrznych. Przypomnijmy, że od początku kadencji burmistrza Puźnieckiego pozyskano prawie 50 milionów złotych. – Praca nad każdym projektem trwa zwykle około trzech miesięcy. Chodzi o pracę tutaj w urzędzie gminy, kiedy my opracowujemy wniosek z wymaganymi załącznikami. Następnie wniosek jest poddawany ocenie formalnej, później merytorycznej. Ten proces zwykle kończy się po około pół roku do dziewięciu miesięcy. Mamy rzeczywiście sztab ludzi, który wie na czym ta praca polega i skutecznie pozyskuje środki zewnętrzne – podsumowuje Gałek-Kapusta.

Szef Busnexu przy okazji podpisania umowy przekazał drobny upominek: mały model autobusu elektrycznego oraz drzewko bonzai, pieprzowiec chiński, który ma symbolizować harmonię i ekologię.

 

red. DRM
Tłumacz
Zajrzyj na Facebooka
Przejrzyj Instagram
Oglądaj na YouTube