Jubileusz z odznaczeniem

Jubileusz z odznaczeniem
Wiadomości z gminy
fot. UMWD

Zakłady Górnicze „Rudna” wyróżnione przez marszałka województwa dolnośląskiego prestiżowym, złotym medalem „Zasłużony dla Dolnego Śląska”.

Odznaczenie odebrał dziś (16.01) z rąk Cezarego Przybylskiego dyrektor ZG Rudna, Marek Świder. Warto przypomnieć, że wniosek o nadanie odznaczenia złożył w ub. roku burmistrz Polkowic Łukasz Puźniecki.

– Kopalnia Rudna na stałe wpisała się nie tylko w krajobraz naszej gminy, powiatu czy województwa, ale także wywarła ogromny wpływ na ich historię, rozwój gospodarczy i świadomość społeczną – mówi burmistrz Puźniecki, który wraz z Janem Wojtowiczem, pełnomocnikiem ds. górnictwa i komunikacji UG Polkowice, był obecny podczas uroczystości wręczenia odznaczenia.

– Dziś możemy godnie podziękować całym pokoleniom górników, w ogromnej części mieszkańcom naszej gminy, którzy wnieśli ten ogromny wkład w budowanie naszej codzienności, w wymiarze ekonomicznym i społecznym – podkreślił Ł. Puźniecki.

ZG Rudna obchodziła w ub. roku w 45-lecie istnienia. To jedna z dwóch kopalń miedzi KGHM (obok ZG Rudna Zachodnia), które leżą najbliżej Polkowic i które na trwałe związały się z życiem miasta i jego mieszkańców, zarówno w warstwie ekonomicznej i społecznej, jak i historycznej To tutaj rozegrały się dramatyczne wydarzenia stanu wojennego, kiedy w grudniu w 1981 r. władze komunistyczne siłą spacyfikowały protest górniczy. Zakłady Górnicze „Rudna” są pierwszym zakładem pracy uhonorowanym tym odznaczeniem.

Podczas dzisiejszych uroczystości w Urzędzie Marszałkowskim we Wrocławiu srebrną odznakę „Zasłużony dla Dolnego Śląska” otrzymał także polkowiczanin Jacek Kołtun, który przez 26 lat służył jako ratownik górniczy w Jednostce Ratownictwa Górniczo-Hutniczego KGHM, brał udział w licznych akcjach ratowniczych pod ziemią, a także stale angażuje się w działalność charytatywną.

Galeria Zdjęć

Tłumacz