fbpx

„Jestem w pSZOKU” – finał projektu

przy brązowym stole siedzą dzieci w żółtych kamizelkach odblaskowych, robią drobne rzeczy z białego papieru.
Wiadomości z gminy
fot. ZGZM

Niemal 500 uczniów z dwunastu szkół podstawowych wzięło udział w projekcie edukacyjnym „Jestem w pSZOKU”, zorganizowanym przez Związek Gmin Zagłębia Miedziowego.

Projekt trwał od września zeszłego roku do czerwca i pokazał, że o ekologii można uczyć ciekawie i praktycznie. Uczniowie odwiedzali Punkty Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK) w Koźlicach, Przemkowie, Grębocicach i Radwanicach, gdzie poznali drogę, jaką przebywają odpady po tym, jak trafią do punktu zbiórki.

– Dowiedzieli się, jak wygląda recykling, co dzieje się z odpadami niebezpiecznymi, a co można jeszcze wykorzystać ponownie – dodaje Magda Sitnicka ze ZGZM. – Szczególne zainteresowanie wzbudziła wiata na przedmioty do ponownego użycia. To miejsce, które pokazuje, że nie wszystko, co niepotrzebne, musi lądować w koszu.

Były też warsztaty upcyklingowe, podczas których uczniowie tworzyli sole do kąpieli w słoikach po produktach spożywczych, magnesy – owady z kapsli oraz pojemniki na kredki z kartonów po mleku.

Za udział w zajęciach uczestnicy otrzymali ekologiczne upominki, choć to nie prezenty były najważniejsze a zdobyte wiedza i doświadczenie.

– Projekt „Jestem w pSZOKU” był nie tylko ciekawą przygodą, ale przede wszystkim skuteczną lekcją ekologii w praktyce – podsumowuje Magda Sitnicka. – Dziękujemy uczniom i nauczycielom za udział w projekcie.

A wzięły w nim udział: SP3, SP1, SP4 w Polkowicach, Zespół Szkolno‑Przedszkolny w Radwanicach, SP w Białołęce, SP w Jędrzychowie, SP w Gaworzycach, SP w Rzeczycy, SP w Jaczowie, SP w Brzegu Głogowskim, Publiczna SP w Wysokiej oraz SP w Nielubi.

Projekt dofinansowany jest ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.

red. ULK
Tłumacz
Zajrzyj na Facebooka
Przejrzyj Instagram
Oglądaj na YouTube