fbpx

Jakub Ćwiek: Najpierw pojawia się pomysł

uczniowie na spotkaniu z pisarzem - Jakub Ćwiek.
Wiadomości z gminy
fot. ULK

Jak zbudować wiarygodnych bohaterów, spójne fabuły, opisy czy dialogi? Mówił o tym Jakub Ćwiek, pisarz, podróżnik i komik stand-upowy, podczas warsztatów pisarskich w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Polkowicach. To jeden z projektów realizowanych w tej placówce w ramach zadania „Nowe horyzonty kultury”, promującego czytelnictwo.

pisarz Jakub ĆwiekJakub Ćwiek, autor ponad 20 książek z gatunku szeroko pojmowanej fantastyki poprowadził warsztaty pisarskie dla uczniów klas siódmych i ósmych.

– Warsztaty mają być przepracowanym czasem, mam przygotowane pewne materiały, doświadczenia już przetworzone, żeby o tym opowiedzieć uczestnikom – mówi Jakub Ćwiek, pisarz. – Mam też bardzo, bardzo dużo różnych ćwiczeń, które omawiamy na bieżąco i dzięki którym uczymy się pisać w praktyce.

Swój proces twórczy pisarz opisuje tak: – Przede wszystkim bardzo długo pracuję nad przygotowaniem się do tekstu. Oczywiście, w pierwszej kolejności zawsze pojawia się jakiś pomysł, dość ogólny, taki zaczepny, i wtedy pojawia się szereg informacji, które trzeba sprawdzić, bo są tematy, o których nie mam pojęcia, a które muszę zgłębić zanim zacznę konstruować fabułę, żeby było to właściwie poprowadzone, żeby wszyscy bohaterowie mogli współdziałać, reagować na siebie nawzajem. Czyli, najpierw jest pomysł, potem praca przygotowawcza, planowanie i samo pisanie.

Półtoragodzinne warsztaty to zaledwie pierwszy krok do rozwijania pasji pisarskiej. O co najczęściej pytają uczestnicy takich zajęć?

– Czy z pisania można wyżyć? – odpowiada Jakub Ćwiek. – To jest podstawowe pytanie. Oczywiście, trzeba je uczestnikom w głowach zresetować, że nie o to do końca chodzi. Pomysłem wyjściowym na bycie pisarzem jest chęć opowiadania historii, przekazywania swoich opowieści, opowieści cudzych, i ich przetwarzania. Dopiero wtedy można spokojnie myśleć o tym, czy to jest ta droga, którą chcemy planować życie i zastanawiać się, czy finansowo można sobie z tym poradzić.

Warsztaty pisarskie to jedno z zadań realizowanych w polkowickiej bibliotece.

– W tym roku otrzymaliśmy dofinansowanie na projekt „Nowe horyzonty kultury” – mówi Katarzyna Mich-Rutkowska, dyrektor MGBP w Polkowicach. – Koordynuje te działania Instytut Książki w ramach promocji czytelnictwa na rok 2022. Czeka nas więc dużo wydarzeń – dodaje.

W najbliższym czasie odbędą się warsztaty dla adeptów pamiętnikarstwa.

red. ULK
Tłumacz
Zajrzyj na Facebooka
Przejrzyj Instagram
Oglądaj na YouTube