fbpx

Jak decydować, to wspólnie

konsultacje społeczne w ratuszu
Wiadomości z gminy
fot. R. Tomczak

Organizacja ruchu przy ulicach Żarskiej i Słubickiej była tematem konsultacji społecznych zorganizowanych w polkowickim ratuszu. Mieszkańcy mieli możliwość zapoznania się ze szczegółami dokumentacji, a urzędnicy – wysłuchać ich propozycji i sugestii.

Nie we wszystkich samorządach systematyczne i dobrze zorganizowane konsultacje społeczne są normą. Zdając sobie sprawę z tego, że ten rodzaj spotkań z mieszkańcami jest jednym z najważniejszych elementów dialogu społecznego, burmistrz Polkowic wprowadził konsultacje, jako stały punkt poprzedzający gminne inwestycje.

– Nie tak często samorządy korzystają z takich narzędzi, a są one niezbędne, by poznać opinię mieszkańców – uważa Łukasz Puźniecki, włodarz Polkowic, przyznając jednocześnie, że takie spotkania nie zawsze są łatwe. – Czasami towarzyszą im emocje, są dyskusje i spory, ale bezpośredni kontakt i wspólne decydowanie o najważniejszych dla mieszkańców sprawach gwarantują, że rozwiązania, które się osiągnie będą najlepsze i akceptowalne przez wszystkich – zapewnia.

Z systemu konsultacji społecznych zadowoleni są także mieszkańcy. W przypadku ciągle rozrastających się Polkowic Dolnych są one szczególnie ważnym elementem dialogu społecznego, dzięki któremu gmina lepiej wsłucha się w głos mieszkańców. Konrad Janczak mieszka przy ul. Żarskiej dwa lata. Na konsultacjach społecznych pojawił się, bo był ciekawy, jakie gmina ma plany w związku z jego osiedlem.

– Jak ja sobie wyobrażam taką inwestycję to jedno, ale chciałbym zobaczyć, co tutaj jest w projekcie. Może podpowiedzieć, co by nam pomogło. Na pewno park, plac zabaw, ale chcemy też zobaczyć, jak to wygląda po stronie gminy – mówi Konrad Janczak.

– To bardzo fajna możliwość dla nas, żeby ustalić wariant, który będzie pasował większości mieszkańców i także gminie – dodaje mieszkaniec Polkowic Dolnych.

Bo tym razem konsultacje dotyczyły ulic Żarskiej i Słubickiej, położonych właśnie na tym osiedlu.

– Przedstawiliśmy mieszkańcom projekty dwóch odcinków ulic, które będą obsługiwały intensywnie rozwijającą się strefę mieszkalną. Budynki wielorodzinne wymuszają na gminie skomunikowanie jej z resztą obszaru. Dwa warianty różnią się sposobem zagospodarowania pasów drogowych – wyjaśnia Tomasz Duszyński, kierownik referatu inwestycji w urzędzie gminy.

O celowości organizowania konsultacji społecznych przekonany jest także radny Robert Drobina, mieszkaniec Polkowic Dolnych.

– Wielokrotnie na mój wniosek odbywały się konsultacje społeczne na temat ulic na tym osiedlu. Dzięki temu, na przykład, na ulicach Kaktusowej i Fiołkowej powstał wariant, który odpowiadał mieszkańcom. Zawsze jestem ciekaw propozycji i wniosków, z jakimi przychodzą na spotkanie – mówi radny Robert Drobina.

Konsultacje społeczne odbyły się także w przypadku ulicy Lawendowej w Polkowicach Dolnych czy ulic Górniczej i Karmelowej w Suchej Górnej. Planowane są jeszcze m. in. konsultacje w sprawie ulicy Truskawkowej w Polkowicach Dolnych.

red. R. Tomczak
Tłumacz
Zajrzyj na Facebooka
Przejrzyj Instagram
Oglądaj na YouTube