To był dzień pełen emocji dla 29 najmłodszych uczniów Katolickiej Publicznej Szkoły Podstawowej w Polkowicach, którzy przeżyli swoją pierwszą uroczystość. Odświętnie ubrani w obecności swoich najbliższych, oficjalnie wstąpili do społeczności szkolnej i stali się jej pełnoprawnymi uczniami.
Uroczystość rozpoczęła się mszą święta w kościele pw. św. Michała. Uczestniczyli w niej uczniowie, rodzice oraz zaproszeni goście.
– Dobre rozpoczęcie, dobry start w życiu wiąże się z dużą szansą na sukces w życiu, jeżeli od samego początku jesteśmy właściwie prowadzeni, wychowywani, kształtowani, to wtedy łatwiej osiągnąć sukces – mówi ks. Jarosław Święcicki, proboszcz parafii pw. św. Michała Archanioła w Polkowicach. – Uczniowie mają różne talenty i zdolności, myślę, że czas spędzony w naszej szkole, przyniesie oczekiwane przez rodziców owoce – podkreśla.
Najmłodsi uczniowie zaprezentowali krótki program artystyczny, a następnie złożyli uroczyste ślubowanie. Kulminacyjnym momentem było symboliczne pasowanie na ucznia dokonane przez dyrektora szkoły.

– Trzeci raz obchodzimy uroczystość pasowania na uczniów klas pierwszych podczas obchodów dnia fundacji. Rada Pedagogiczna i Rada Rodziców wspólnie zadecydowały, że będziemy obchodzić corocznie dzień fundacji, który jest blisko święta świętego Michała. To piękny moment przyjęcia dzieci w poczet uczniów Katolickiej Publicznej Szkoły Podstawowej – mówi Krystyna Ornatowska, dyrektor Katolickiej Publicznej Szkoły w Polkowicach. – Rozwój naszej szkoły trwa, jesteśmy otwarci na nowych uczniów, zawsze serdecznie zapraszamy do naszej placówki – dodaje.
Pasowanie na ucznia to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu szkoły – moment, w którym najmłodsi oficjalnie stają się pełnoprawnymi członkami wspólnoty.
– Dzisiaj było pasowanie i najbardziej podobało mi się jak dostaliśmy upominki i takie dyplomy na pamiątkę – mówi Martynka, pierwszoklasistka.
– Było bardzo fajne to pasowanie na ucznia i dostałem prezent – mówi z zadowoleniem Mikołaj, pierwszoklasista.

Życzenia uczniom oraz nauczycielom złożył również burmistrz Polkowic, od którego każdy pierwszoklasista otrzymał przydatny w nauce, pamiątkowy zestaw plastyczny.
– Przed Wami niezwykła przygoda, trzymam kciuki, aby ten czas był dobry i gratuluję rozpoczęcia nauki w tej wspaniałej szkole – mówi Wiesław Wabik, burmistrz Polkowic. – Rozwijajcie swoje talenty i nawiązujcie wartościowe przyjaźnie – podkreśla.
Obecnie do Katolickiej Publicznej Szkoły Podstawowej uczęszcza łącznie 198 uczniów. W dwóch klasach pierwszych jest 29 uczniów (14 w jednej i 15 w drugiej).