Odznaczenia i szpady górnicze, Pochód Lisa Majora, skok przez skórę, koncert orkiestry górniczej i pokaz laserów – tak w skrócie wyglądały dzisiejsze Centralne Obchody Barbórkowe w Polkowicach.
Obchody rozpoczęła uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych, szpad górniczych, kordzików i wyróżnień jubileuszowych pracownikom Polskiej Miedzi w Auli Forum Zespołu Szkół w Polkowicach. Podczas akademii wyróżnionych zostało w sumie 80 pracowników KGHM.
– Barbórka to wspaniała okazja do podziękowań dla pracowników. Dziękuję za wasz trud, odwagę, za to, że swoje serce oddaliście firmie, górnictwie i że razem tworzymy jedną z najlepszych firm w Polsce i mówię to z pełnym przekonaniem – powiedział podczas akademii Marcin Chludziński, prezes KGHM Polska Miedź S.A.
Podczas akademii głos zabierali także zaproszeni goście. Wśród nich m. in. ministrowie obecnego rządu, parlamentarzyści i samorządowcy.
Burmistrz Polkowic Łukasz Puźniecki, gospodarz tegorocznych centralnych uroczystości barbórkowych KGHM, poruszył w swoim wystąpieniu m. in. kwestię prawie półwiecznej współpracy samorządu Polkowic z kopalniami miedzi.
Zwrócił uwagę m. in. na takie elementy w historii jak legendarny już strajk okupacyjny w kopalniach ZG Rudna Główna i Rudna Zachodnia, spacyfikowanego w stanie wojennym przez ZOMO. Mówił o obecnej ścisłej, partnerskiej współpracy z dyrekcją kopalni ZG Rudna, która w tym roku obchodzi jubileusz 45-lecia.
– Stąd moje zaproszenie zarówno do Polskiej Miedzi, jak i samorządów, które w naszej okolicy tak dużo otrzymują z tytułu obecności tak ważnej dla regionu i państwa firmy, do utworzenia Centrum Polskiej Miedzi. To miejsce, instytucja, która mogłaby stać się kustoszem wydarzeń tego, co w Zagłębiu Miedziowym się odbywało, ale też pamięci o tych osobach, które choć odeszły na wieczną szychtę, to nadal odgrywają szczególną rolę w historii budowy Zagłębia Miedziowego i odgrywać będą w przyszłości – mówił podczas uroczystej akademii Łukasz Puźniecki.
Po jej zakończeniu sprzed budynku Zespołu Szkół ruszył pochód Lisa Majora. Przy akompaniamencie orkiestry górniczej, w towarzystwie sztandarów oraz lampek górniczych, orszak przeszedł ulicami miasta i dotarł do Rynku, gdzie zgromadziły się setki mieszkańców.

– Organizacją tej pięknej uroczystości podkreśliliśmy, że Polkowice zasługują na zaszczytne miano stolicy polskiej miedzi. Dziś z gminy Polkowice, Serca Zagłębia Miedziowego, rozbrzmiało po całym kraju, z całego serca, gromkie „Szczęść Boże” dla braci górniczej – mówił w trakcie obchodów Łukasz Puźniecki, burmistrz Polkowic.
W sercu miasta odbyła się ceremonia skoku przez skórę. Młodzi adepci zawodu wykonali symboliczny skok i tym samym oficjalnie wstąpili w szeregi braci górniczej. Ogromne wrażenie na przybyłych zrobił pokaz laserów. Polkowicki Rynek rozbłysnął wówczas setkami kolorowych promieni świetlnych.
Na najmłodszych uczestników wydarzenia czekało mnóstwo atrakcji. W związku z przypadającymi dziś Mikołajami na uroczystościach nie mogło zabraknąć św. Mikołaja, który wraz ze swoimi pomocnikami wręczał prezenty wszystkim napotkanym maluchom. Następnie do wspólnej zabawy porwali je animatorzy. Zwieńczeniem Centralnych Obchodów Barbórkowych był koncert zimowy utrzymany w przedświątecznym nastroju.