fbpx

Gminy walczą ze smogiem. Pozyskali środki na wymianę pieców

Gminy walczą ze smogiem. Pozyskali środki na wymianę pieców
Wiadomości z gminy

Ponad 10 milionów dla samorządów Zagłębia Miedziowego na walkę o czyste powietrze. Mieszkańcy będą mogli wymienić swoje stare piece na ekologiczne źródła ogrzewania.

Dotacje będą udzielane na wymianę źródeł ciepła w budynkach jedno i wielorodzinnych. Wartość udzielanej dotacji pokrywać będzie 85 proc. kosztów wymiany pieców. Środki te będą przekazywane na zasadzie refundacji. Projekt realizowany jest w partnerstwie ośmiu gmin z regionu LGOM-u. Inicjatorem partnerstwa była gmina Polkowice.

W ramach projektu przewidzieliśmy utworzenie w każdej z ośmiu gmin partnerów punkty konsultacyjne dla mieszkańców. Będą one działały w każdym z urzędów miejskich. Mieszkaniec będzie mógł przyjść i poradzić się eksperta o rodzaj, moc a także parametry jakie powinien mieć wybrany przez niego piec. Zależy nam aby jak najbardziej efektywnie wykorzystać to dofinansowanie wyjaśnia Elżbieta Gałek-Kapusta kierownik Referatu Rozwoju Gminy.

Poza gminą Polkowice projekt realizowany będzie w Przemkowie, Radwanicach, Żukowicach, Kotli, Jerzmanowej, gminie i mieście Głogowie. W planach jest zmodernizowanie, co najmniej 269 sztuk źródeł ciepła na terenie wszystkich ośmiu gmin. Najwięcej modernizacji, bo aż 52, przewidzianych jest w naszej Gminie.

Ochrona klimatu, walka o czyste powietrze to dziś priorytety dla samorządów. Tym projektem pokazujemy, że potrafimy nie tylko wspólnie skutecznie aplikować o środki z Regionalnego Programu Operacyjnego, co jest jego szczególną wartością, ale także to, że zdrowie mieszkańców Zagłębia Miedziowego jest dla nas bardzo ważne – powiedział Łukasz Puźniecki burmistrz Polkowic

To kolejny z projektów, na które gminie Polkowice udało się skutecznie pozyskać środki zewnętrzne. Łącznie w tym roku Gmina pozyskała ponad 42 mln zł.

red. Paula Piastowska
Tłumacz
Zajrzyj na Facebooka
Przejrzyj Instagram
Oglądaj na YouTube