Integracja dzieci, młodzieży i osób starszych, wymiana doświadczeń, budowanie relacji opartych na wzajemnym szacunku – to cele projektu, który ma zapobiegać wykluczeniu społecznemu seniorów. Działania te zostały docenione na szczeblu wojewódzkim.
Gmina Polkowice wzięła udział w Pilotażowym projekcie Wsparcia Klubów Seniora, finansowanym przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, a realizowanym przez Dolnośląski Ośrodek Polityki Społecznej w ramach Dolnośląskiej Inicjatywy Międzypokoleniowej. W efekcie, samorząd we współpracy z Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Polkowicach pozyskał 20 tysięcy złotych na rzecz Klubu Senior+ w Polkowicach oraz Klubu Senior+ w Jędrzychowie.
– W ramach projektu realizowane były różnorodne działania międzypokoleniowe, sprzyjające integracji i aktywizacji uczestników, między innymi wspólne wykonywanie rękodzieła, potraw oraz wycieczki regionalne – wymienia Beata Puławska, dyrektor OPS. – W działania zostały włączone placówki prowadzone przez Ośrodek Pomocy Społecznej: Klub Środowiskowy „Pozytywka” oraz Świetlica Środowiskowa. Wspólne inicjatywy umożliwiły seniorom dzielenie się swoją wiedzą i doświadczeniem, a młodszym uczestnikom lepsze zrozumienie potrzeb oraz potencjału osób starszych. Działania te przyczyniły się do wzmocnienia więzi społecznych oraz budowania lokalnej solidarności międzypokoleniowej – podkreśla Beata Puławska.
Listy gratulacyjne dla gminy Polkowice oraz obu Klubów Senior + zostały przekazane na spotkaniu zorganizowanym przez samorząd wojewódzki w Lądku Zdroju.
Nadesłane: OPS w Polkowicach