fbpx

Finał „Dzieci Miedzi” z Lisem Majorem

warsztaty górnicze w SP Jedrzychów
Wiadomości z gminy
fot. SP Jędrzychów

Były eksperymenty i ceremonia skoku przez skórę. Tak przebiegały ostatnie w tym roku szkolnym zajęcia z cyklu „Dzieci Miedzi” organizowane w Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi i Specjalnymi w Jędrzychowie wspólnie z przedstawicielami KGHM Zakładu Wzbogacania Rud w Polkowicach.

Tym razem w warsztatach uczestniczyli ósmoklasiści, gdyż tematyka dotyczyła chemii i fizyki. Uczniowie zapoznali się z drogą, jaką pokonuje ruda miedzi z kopalni do ZWR, gdzie przebiega proces przesiewania, a także z konstrukcją urządzeń zwanych kruszarkami. Kolejnym etapem była flotacja, w którym prowadzący warsztaty wyjaśnili na czym polega proces wzbogacanie rud i w jakich maszynach się to odbywa. Była też mowa m.in. o tradycjach górniczych.

– To były ciekawe zajęcia. Mogliśmy brać udział w eksperymentach i to było fascynujące – mówi Oliwia, uczennica ósmej klasy, a jej kolega Piotr dodaje: – Przez chwilę mogliśmy poczuć się górnikami i doświadczyć, jak jest to odpowiedzialna i ciężka praca.

Zajęcia zakończyły się tradycyjnym skokiem przez skórę z udziałem Lisa Majora, co zaskoczyło młodzież. Oczywiście, były też medale i certyfikaty za czynny udział w warsztatach.

Cykl „Dzieci Miedzi” prowadzili przedstawiciele Zakładu Wzbogacania Rud w Polkowicach.

– Zakład ten pełni pieczę nad naszą placówką – mówi Justyna Wojciechowska, dyrektor szkoły. – Tego typu warsztaty pogłębiają wiedzę uczniów nie tylko z fizyki czy chemii, ale również przyczyniają się do realizacji treści z doradztwa zawodowego – podkreśla.

 

 

red. ULK

Galeria Zdjęć

Tłumacz
Zajrzyj na Facebooka
Przejrzyj Instagram
Oglądaj na YouTube