W kwietniu przyszłego roku uczniowie klas III ze szkół podstawowych, dla których organem prowadzącym jest Gmina Polkowice, wyjadą na dwutygodniowy turnus wypoczynkowy tzw. „zieloną szkołę”. Skrócony o tydzień czas pobytu jest wynikiem konsultacji z rodzicami uczniów.
– Skrócenie pobytu dzieci na „zielonej szkole” było wynikiem oczekiwań rodziców, którzy opowiedzieli się za tym w przeprowadzonej w polkowickich szkołach (prowadzonych przez Gminę) ankiecie – informuje Alicja Kamecka, dyrektor Wydziału Oświaty i Kultury.
Nie zmienia się natomiast miejsce wyjazdu. Tradycyjnie będzie to nadmorska miejscowość w województwie zachodniopomorskim. Kolejnym dyskusyjnym wątkiem jest miesiąc wyjazdu. Według sugestii rodziców, takie wyjazdy powinny odbywać się w czerwcu lub we wrześniu. Pierwszy termin jest nieosiągalny, bowiem rozpoczyna się już sezon wypoczynkowy.
– Czerwiec jest miesiącem, gdzie większość nadmorskich ośrodków jest już nastawiona na klientów indywidualnych, dlatego też firmy nie biorą udziału w przetargach na grupy zorganizowane – wyjaśnia Alicja Kamecka. – Docelowo rozważany jest wariant wyjazdów na zieloną szkołę w miesiącu wrześniu – dodaje.
Do tej pory wyjazdy odbywały się na przełomie kwietnia i maja. Jednak ze względu na to, że wielokrotnie zdarzało się tak, iż majowe terminy pokrywały się z uroczystościami pierwszej komunii, wyjazd w roku szkolnym 2019/2020, zostanie zorganizowany w drugiej połowie kwietnia.
W ankiecie rodzice wypowiedzieli się także na temat apiterapii, czyli terapii przy wykorzystaniu produktów pszczelich. Tutaj zdecydowana większość rodziców wyraziła aprobatę.