fbpx

Drzewa w mieście – ogród, który wymaga pielęgnacji

młode drzewka
Wiadomości z gminy
fot. R. Flisiewicz

Młode drzewka na ternie gminy Polkowice są pod opieką specjalistów. Jest harmonogram prac, który zapewni im prawidłowy wzrost i dobrą kondycję zdrowotną.

Drzewa i zieleń są jedną z najczęściej wymienianych potrzeb zgłaszanych przez mieszkańców miasta. Mikroklimat, zapach, szum liści – to bez wątpienia skarby, którymi chcemy się cieszyć w mieście. Choć rozsiane wśród zabudowy, stanowią rodzaj ogrodu, który wymaga pielęgnacji, różnego rodzaju prac i pomocy specjalistów. Polkowicki magistrat po raz pierwszy podpisał umowę na stałą pielęgnację młodych drzewek.

– Młodych drzew w gminie cały czas przybywa, dlatego też opracowaliśmy harmonogram prac, który ma im zapewnić bieżącą i fachową pielęgnację – informuje Joanna Mazur z Wydziału Komunalnego UG Polkowice.

– Do tej pory takie prace podejmowane były interwencyjnie, w razie potrzeby – dodaje.

Opieką objęte są młode drzewa, które zostały posadzone w ciągu ostatnich pięciu lat i nie są objęte gwarancją wykonawcy. Ich pielęgnacja polegała będzie m.in. na wykonywaniu i uzupełnianiu korą misy drzewa, która ma utrzymywać wilgoć i zabezpieczać pień przed uszkodzeniami, wymianę palików stabilizujących, podlewanie.

Ważne jest też przycinanie, które w pierwszych latach wzrostu ułatwia roślinom przyjęcie się. Jest też okazją do pierwszego i najważniejszego formowania ich pokroju. Decyduje nie tylko o gęstości i kształcie korony, lecz także o późniejszej wytrzymałości rośliny na rozłamanie. Pielęgnacją objęte będzie w sumie 900 drzewek.

Największe skupiska młodych drzewek zobaczyć możemy m.in. na ul. Głogowskiej – od Ronda Żołnierzy Wyklętych, aż do ul. 11-Lutego, na osiedlu Polanka przy Alei Polankowej, przy boiskach sportowych koło Szkoły Podstawowej Nr 4, w parku na ul. Kopalnianej, w pobliżu Przedsiębiorstwa Gospodarki Miejskiej, na ul. Hubala. Nowe drzewa sadzi się także przy wymianie zagospodarowania terenu i przebudowach szat roślinnych. Przykład tego możemy zobaczyć choćby przy ul. Miedzianej, gdzie zasadzono szpaler ponad 40 drzew. Wśród nowych zasadzeń najwięcej jest dębów czerwonych, grabów i lipy.

– Na wybór gatunków oraz ilości egzemplarzy przewidzianych do posadzenia w danej lokalizacji ma wpływ wiele czynników. Bierze się pod uwagę wielkość do jakiej dorasta drzewo, a zatem ilość miejsca, którym dysponujemy, wymagania glebowe, ilość światła, sąsiedztwo innych, już żyjących tam roślin, a także efekty wizualne – wyjaśnia Joanna Mazur.

– Zawsze jest to wynik precyzyjnego projektowania, a ma on prowadzić do tego, aby posadzonym roślinom żyło się w danym miejscu komfortowo i jak najmniej chorowały, a także by uzyskać doskonałe efekty architektury krajobrazu, a więc po prostu było ładnie, a kompozycja roślin była harmonijna – dodaje.

Wspólnie powinniśmy dołożyć starań, aby raz posadzone drzewko służyło nam jak najdłużej, w dobrej kondycji zdrowotnej. Dlatego wszystkie przypadki zniszczeń roślin można zgłaszać osobiście lub telefonicznie w Wydziale Komunalnym UG Polkowice, tel. 76 84 74 184.

red. Małgorzata Wasilewska

Galeria Zdjęć

Tłumacz
Zajrzyj na Facebooka
Przejrzyj Instagram
Oglądaj na YouTube