Doradzali i dzielili się doświadczeniem
Spotkanie podsumowujące miniony okres odbyło się w ratuszu. Nie zabrakło też wspomnień. Pierwsze wybory do 15-osobowego składu przeprowadzono w październiku 2019 roku. Miesiąc później zwołano pierwszą sesję. Przewodniczącym został Leszek Wyczesany, a jego zastępcą Henryk Prusisz.
– Po rezygnacji przewodniczącego z funkcji, ze względu na stan zdrowia, powierzono mi to zaszczytne zadanie – mówi Mirosław Zbieroń, który przewodniczył Radzie do końca kadencji. – Uczyliśmy się, jak docierać do seniorów, rozmawiać z nimi. Braliśmy udział w forach dla seniorów województwa dolnośląskiego i regionu legnickiego. Czerpaliśmy wiedzę z doświadczeń innych. Tak było z dyżurami, które proponowałem wprowadzić, aby nasi seniorzy mogli przyjść i porozmawiać. Okazało się, że to nie zdaje egzaminu, bo mało kto z tego korzysta, więc zaproponowałem skrzynki wniosków i pomysłów. Nasi włodarze dbają o seniorów, ale są pomysły na to, aby jeszcze lepiej nam się żyło – dodaje.
Maria Kicaj dodaje: – Wnioski czy propozycje ze skrzynek odbierał przewodniczący, rozpatrywane były na posiedzeniu rady i to, co było możliwe zostało zrobione, a jak nie, to przekazane do burmistrza.
– Bardzo dobrze, że taka rada jest, staramy się pomagać starszym ludziom, coś jeszcze poprawić, teraz mam na myśli autobusy do Głogowa i Lubina. Może to są drobne sprawy, ale to pomaga ludziom – dopowiada Zdzisław Szydzik.
Na liście zrealizowanych inicjatyw są też: zbiórka darów razem z przyjaciółmi Rady dla uchodźców z Ukrainy, sobotnie i niedzielne kursy gminnej komunikacji publicznej w sezonie letnim do ROD „Miedzianka”, wiaty przystankowe koło Intermarche, a ostatnio – Ławka Seniora w parku miejskim.
– Jest czerwona, żeby się wyróżniać i ma dodatkowy podłokietnik, co jest ułatwieniem dla osób mniej sprawnych – wyjaśnia pan Mirosław i dodaje z uśmiechem: – Oczywiście, każdy może na niej usiąść, jest to ławka międzypokoleniowa. Chcieliśmy, aby po naszej Radzie została pamiątka.
Współpracę, choć zaledwie kilkumiesięczną, z Radą Seniorów docenia burmistrz Polkowic.
– Poruszaliśmy różne sprawy dotyczące funkcjonowania osób starszych i warto taką współpracę kontynuować – mówi burmistrz Wiesław Wabik. – Doradztwo płynące od osób starszych, mających swoją mądrość życiową to jest bardzo cenna sprawa dla każdego samorządowca i z wielką ochotą słucham osób bardziej doświadczonych – podkreśla.
SKŁAD RADY SENIORÓW GMINY POLKOWICE – KADENCJA 2019-2024
Marian Bryl, Adam Chodak, Janina Drużkowska, Janusz Kaczanowski, Maria Kicaj, Cecylia Orzechowska, Mirosław Prostek, Henryk Prusisz, Wiesława Pomian, Zdzisław Szydzik, Leszek Szymkowiak, Leszek Wyczesany, Anna Zarzecka, Mirosław Zbieroń – przewodniczący, oraz Jacek Żbikowski.
Dodajmy, że aby zasiadać w Radzie trzeba stale zamieszkiwać na terenie gminy Polkowice i najpóźniej w dniu wyborów mieć ukończone 60 lat.
Podczas I kadencji Rady Seniorów odbyło się 18 sesji, podjęto siedem uchwał. Przypominamy, że skrzynki wniosków i pomysłów jak polepszyć sytuacje osób 60 + znajdują się w Klubie Seniora przy kawiarni CieKawa, w przychodni i w Uczelni Jana Wyżykowskiego przy Uniwersytecie Trzeciego Wieku.