fbpx

Dni Robotyki na UJW

Na zdjęciu widoczni odwróceni tyłem uczniowie szkół średnich siedzący na krzesłach podczas wykładu w UJW dotyczącego robotyce. W głębi widoczne dwie prelegentki, telebim, oraz na ścianie widoczne logo polkowickiej uczelni.
Wiadomości z gminy
fot. Dariusz Szymacha

Stu pięćdziesięciu uczniów z całego regionu wzięło udział w Dniu Robotyki zorganizowanym w Uczelni Jana Wyżykowskiego. Wykłady dotyczące nowoczesnych cyfrowych technologii były prowadzone przez tych, którzy na co dzień mają z nimi styczność.

To drugie spotkanie z cyklu Dni Otwartych zorganizowanych przez UJW. Poprzednie dotyczyło logisty-ki i cieszyło się dużym zainteresowaniem. – Dzień Robotyki to spotkanie z nowoczesnymi technologiami, technologiami przyszłości, o których opowiadają nasi partnerzy – mówi dr Jan Walczak, Dziekan Wydziału Nauk Społecznych i Technicznych UJW. Naszymi gośćmi są firmy Mercedes Benz z Jawora, Volkswagen Motor Polska oraz Brose Sitech z Polkowic, KGHM Zanam oraz nasi wykładowcy. Spotkają się oni z uczniami szkół z naszego regionu. To uczniowie techników mechatronicznych, informatycznych i robotycznych, więc osoby na pewno zainteresowane. Chcemy pokazać ciekawych pracodawców, ciekawe kierunki kształcenia, które oferujemy: informatykę, mechatronikę, zarządzanie, inżynierię produkcji i górnictwo. Spotkanie cieszyło się dużym powodzeniem. Aulę uczelni wypełnili uczniowie z Polkowic, Chocianowa, Wschowy i Głogowa. – Przedstawimy młodym ludziom ogólną prezentację o tym, jaką rolę spełniają dane w cyklu produkcji silnika spalinowego naszej firmy – mówi Paweł Szymański, menadżer Centrum Kontroli Procesów IT z Mercedes Benz Polska. – Dane potrzebne są do tego, żeby sterować silnikiem i rejestrować wszelkie informacje diagnostyczne pozyskiwane podczas testów. Potrzebne są także do sterowania produkcją. Dane są obecne na każdym etapie procesu produkcyjnego. Młodzież brała czynny udział w zajęciach – odpowiadała na pytania wykładowców, sama zadawała pytania. To było spotkanie tych, którzy chcą się czegoś dowiedzieć z tymi ,którzy chcą swoją wiedzę przekazać i zachęcić do jej pogłębiania.

– Jesteśmy tutaj całą grupą – mówi Wojciech Gołdyn z Zespołu Szkół w Chocianowie. – Chcemy się czegoś nauczyć, zobaczyć, co tu jest do zaoferowania. Mamy nadzieję, że poznamy sporo spraw dotyczących automatyki, co jest naszą wspólną pasją. Po tematach wykładów widzę, że będzie interesująco. – Chciałam przyjechać tutaj z całą naszą grupą – mówi Iga Godzieba z Zespołu Szkół w Chocianowie. – Chcemy dowiedzieć się jak najwięcej rzeczy związanych z mechatroniką i robotyką. I wszystkie trzy wykłady łączą to ze sobą. Takie wykłady są bardzo ciekawe, już na kilku podobnych byłam – to na pewno będzie ciekawe doświadczenie. Myślę, że dla rozwoju młodzieży takie wydarzenia są bardzo potrzebne.

 

red. Dariusz Szymacha
Tłumacz
Zajrzyj na Facebooka
Przejrzyj Instagram
Oglądaj na YouTube