Kalwi i Remi, Skolim, Diiya i Halina Frąckowiak – znamy pierwsze gwiazdy, które wystąpią podczas Dni Polkowic 2026. Wkrótce poznamy pozostałych artystów. Do tego Mistrzostwa Polski Strongmanów i masa atrakcji od Polkowiczan dla Polkowiczan, czyli stoiska, gry i zabawy oraz animacje zaproponowane przez różne organizacje działające na terenie naszej gminy.
Pierwsze gwiazdy
Pierwszym ogłoszonym artystą był duet Kalwi i Remi. Eksplozja dźwięków i sentymentów nabiła na Facebooku gminy ponad 21 tys. wyświetleń. Rozmowę z muzykami publikujemy w ostatnim wydaniu Gazety Polkowickiej. Krótkiego wywiadu do gazety udzieliła też Diiya, która muzycznie otworzy tegoroczne święto. W tym tygodniu furorę na Facebooku zrobił Skolim z hitem „Daj mi jedno słowo”. Rolka w jedną dobę odnotowała na gminnym Facebooku 28 tys. wyświetleń, a w chwili publikacji tego tekstu osiągnęła ponad 38 tys. odsłon. Dziś ogłoszono kolejną gwiazdę, tym razem dla publiczności z nieco większym stażem, Halinę Frąckowiak.
Komu rybkę?
Wcześniej pisaliśmy o pierwszych NGO-sach, które zaangażowały się w Dni Polkowic. To III Szczep Harcerski „Ferramentis”, Armia Polkowice, Towarzystwo Historyczne „Victoria” oraz LZS Kłos Moskorzyn. Do tego grona dołącza Koło Polskiego Związku Wędkarstwa Polkowice-Miasto. – W sobotę 13 czerwca serdecznie zapraszamy na nasze stoisko. Będzie można wziąć udział w łowieniu ryb na sucho. To doskonała zabawa dla dzieci i dla dorosłych. Zaprezentujemy sprzęt wędkarski oraz modele ryb, które występują w pobliskich wodach. Będą też animacje dla dzieci. Trochę zabawy, trochę edukacji – mówi Józef Bandrowski, prezes koła.
Wszystkie gminne organizacje, które chcą włączyć się do obchodów święta naszego miasta, mogą zgłaszać się do Centrum Kultury w Polkowicach.
Dawno, dawno temu
Dzięki uprzejmości załogi Centrum Kultury dotarliśmy do informacji, że Dni Polkowic odbywały się już w 1984 roku. Jak czytamy w nadesłanym przez Agatę Baran fragmencie z folderu „Impresja ma 10 lat”: „Przez trzy dni trwały obchody Dni Polkowic. Zorganizowano wiele imprez estradowych, sportowo-rekreacyjnych, festynów, kiermaszy, wystaw.”
W programie Dni Polkowic z 1991 roku, opublikowanym na łamach Gazety Polkowickiej, czytamy, że Święto Miasta odbywało się od 17 do 19 maja. W programie były m.in. przemarsz korowodu historycznego i sportowców oraz widowisko historyczne, mistrzostwa świata w piłce nożnej na boisku przy ul. Górników, turniej rycerski grupy z Czechosłowacji, a w bloku koncertów znalazły się między innymi występy: Kultu, Lecha Janerki i Beaty Kozidrak z Bajmem.
W kronikach Centrum Kultury można znaleźć wiele informacji o poprzednich edycjach święta naszego miasta. Podobnie jak w archiwalnych wydaniach Gazety Polkowickiej. Liczymy też na Państwa pamiątki. Jeśli macie zdjęcia z Dni Polkowic z poprzednich lat i chcecie się podzielić nimi z mieszkańcami, zachęcamy do nadsyłania kopii na adres: redakcja@gmina.polkowice.pl. W mailu należy podpisać właściciela zdjęcia oraz wyrazić zgodę na publikację na łamach Gazety Polkowickiej.