fbpx

Czas złożyć PIT za rok 2023

Czas złożyć PIT za rok 2023
Wiadomości z gminy
fot. Archiwum

Do 30 kwietnia bieżącego roku trzeba rozliczyć się z podatku dochodowego za rok 2023. To czas wzmożonej obsługi interesantów w Urzędzie Skarbowym w Polkowicach. Podobnie jak w ubiegłych latach zapraszamy serdecznie wszystkich Klientów administracji skarbowej do korzystania z elektronicznego złożenia zeznania podatkowego. Tego rodzaju rozliczenia dają same korzyści: szybkość, wygodę, bezpieczeństwo i…. szybszy zwrot nadpłaconego podatku.

Gdzie szukać tej usługi? Na stronie internetowej podatki.gov.pl, w zakładce e-Urząd Skarbowy.
Po zalogowaniu się na swoje konto (przy pomocy aplikacji mObywatel, albo profilu zaufanego, albo bankowości elektronicznej lub danych podatkowych) uzyskujemy dostęp do usługi Twój e-PIT i do swoich rozliczeń podatkowych.

Należy pamiętać, że przygotowane dane za rok podatkowy 2023 zawarte w usłudze Twój e-PIT są PROPOZYCJĄ treści zeznania, opierającą się na informacjach uzyskanych od pracodawców oraz danych z lat poprzednich. Dlatego warto zawsze zajrzeć do treści tej propozycji. Jest to ważne z tego tytułu, że propozycja zeznania może nie zawierać wszystkich danych, które podatnik chce – lub musi – w zeznaniu zamieścić (np. dotyczy odliczeń, ulg, danych organizacji pożytku publicznego, której mamy wolę przekazać 1,5 % podatku).

Nowością, skierowaną głównie do przedsiębiorców, jest możliwość sprawdzenia rozliczenia zaliczek na podatek dochodowy, wpłacanych w trakcie roku 2023. Zdarza się bowiem, że kwoty wpłat dokonywane były po terminie i z racji rozrachowania części wpłat na odsetki, kwoty faktycznych zaliczek przyjętych przez urząd skarbowy mogą być inne niż wydaje się podatnikowi po treści dowodów wpłat. Usługa pozwala samodzielnie prześledzić tę sprawę, bez konieczności kontaktu
z urzędem skarbowym.

Proszę też zwrócić uwagę, że propozycje rozliczeń podatkowych, prezentowanych w usłudze Twój
e-PIT w odniesieniu do osób niebędących przedsiębiorcami staną się ROZLICZENIAMI OSTATECZNYMI po dniu 30 kwietnia 2024, o ile osoba rozliczająca się nie zaingeruje w ich treść. Ma to znaczenie zwłaszcza wtedy, gdy chcemy dokonać jakieś zmiany w rozliczeniu.

Zeznania podatkowe przedsiębiorców nie będą zamykane w taki sposób, bowiem administracja podatkowa nie ma dostępu do ksiąg przedsiębiorców i nie proponuje żadnych danych liczbowych dotyczących wysokości przychodów kosztów czy ostatecznego dochodu. Tu konieczna jest aktywność przedsiębiorcy. Mocno zachęcam do tej aktywności – warto wypróbować nową usługę.

Oczywiście składanie zeznań drogą tradycyjną też jest możliwe. Zeznanie można złożyć osobiście lub wysłać pocztą. W takich przypadkach proszę pamiętać o PODPISANIU zeznania – tylko wówczas ma ono moc prawną.

 

red. Urząd Skarbowy w Polkowicach
Tłumacz
Zajrzyj na Facebooka
Przejrzyj Instagram
Oglądaj na YouTube