Wraz z rozwojem i rozpowszechnieniem Internetu pojawiają się nowe możliwości, ale i nowe zagrożenia. Coraz częściej mówi się o cyberprzemocy, która przenika również do relacji rodzinnych czy partnerskich. O tym, że cyberprzemoc to przemoc, która rani tak samo, jak jej zapobiegać, jak się bronić i gdzie się zgłosić rozmawiano podczas spotkania zorganizowanego przy okazji Międzynarodowego Dnia Eliminacji Przemocy wobec Kobiet.
Podczas warsztatów polkowiczanie rozmawiali o formach przemocy realizowanych za pomocą technologii cyfrowych, a jest to m.in. nękanie, ograniczanie dostępu do technologii, szpiegowanie, naruszanie prywatności, nieuprawniony dostęp do urządzeń i kont. Cyberprzemoc może być zarówno widoczna (np. groźby, szantaż), jak i niewidoczna (np. śledzenie lokalizacji, podsłuchiwanie).
– Statystyki pokazują, że cyberprzemoc jest coraz częściej zgłaszana, a jej sprawcami najczęściej są byli lub obecni partnerzy – mówi dr inż. Michał Szymczyk z firmy W/TH Secure, który prowadził spotkanie.
Uczestnicy mogli dowiedzieć się m.in. o nowych zagrożeniach. Na przykład, że deepfake to spreparowane materiały, które w 98 proc. są pornograficzne, a 99 proc. ofiar to kobiety. Prowadzący mówił też o wykorzystywaniu sztucznej inteligencji do tworzenia fałszywych, kompromitujących materiałów.
Podczas spotkania wiele można było dowiedzieć się o tym, co zrobić w pierwszej kolejności, aby uchronić się przed tym zagrożeniem i dlaczego warto dokumentować dowody stosowania cyberprzemocy, gdzie je zgłaszać.
– Temat jest na pewno niewyczerpany, ale najważniejsze, że uzmysłowiliśmy sobie, jak ważny jest to problem. Jakie może mieć drastyczne konsekwencje. Jak prosta jest to metoda, aby obrzydzić komuś życie i jak musimy na to bardzo uważać – mówi dr inż. Michał Szymczyk. – Dla mnie jest ważne, że ta wiedza się rozprzestrzenia i wzrasta świadomość, że musimy i możemy się bronić.
Spotkanie cieszyło się zainteresowaniem nie tylko kobiet. Wśród uczestników byli też panowie, m.in. przedstawiciele Rady Seniorów Gminy Polkowice.
– Warsztaty mi się podobały, ponieważ został nam jasno przedstawiony problem, pokazano zagrożenia, z których nie zdawaliśmy sobie sprawy. Uważam, że temat jest poważny i ważny, i trzeba powtórzyć takie spotkanie, aby pogłębić wiedzę i nauczyć się, jak ograniczać czy niwelować cyberzagrożenia – mówi Adam Greń, wiceprzewodniczący Rady Seniorów Gminy Polkowice.
Temat zainteresował również radne. Na spotkaniu były przedstawicielki Rady Powiatu oraz Rady Miejskiej.
– Takie warsztaty są niezwykle potrzebne. Coraz bardziej technologia wchodzi nam do domu. Musimy być bardzo czujni. Jeżeli mamy możliwość porozmawiać ze specjalistą, to jest to bardzo istotne. Po dzisiejszym spotkaniu już kilka innych grup jest zainteresowanych takimi warsztatami – mówi Mariola Kośmider, wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej w Polkowicach. – Polkowicka Rada Kobiet jest zawsze na czasie i wychodzi z inicjatywami nie tylko do kobiet, bo jak widać są tu też dzisiaj panowie. Jeżeli ktoś angażuje się w pomoc innym, aby przeciwdziałać przemocy fizycznej, psychicznej czy cyberprzemocy, to należy się największe uznanie, które przekazuję Polkowickiej Radzie Kobiet.
Spotkanie zostało zrealizowane z inicjatywy Polkowickiej Rady Kobiet, przy wsparciu Uczelni Jana Wyżykowskiego oraz Kawiarni CieKawa.
– Chciałyśmy serdecznie podziękować wszystkim, którzy zaangażowali się w nasze przedsięwzięcie. Dziękujemy panu doktorowi, że zechciał poprowadzić ten wartościowy wykład bez żadnego honorarium. To bardzo ważne, by mówić o tak trudnych kwestiach jak przemoc w przestrzeni publicznej. Równie ważne jest to, aby poszukiwać rozwiązań i pozyskiwać wiedzę. To spotkanie miało właśnie taki cel – mówi Anna Szymańska-Brach, wiceprzewodnicząca Polkowickiej Rady Kobiet. – Warto także pamiętać, że w trudnych chwilach nie jesteśmy same. Jeśli spotyka nas cyberprzemoc, dobrze jest szukać pomocy – zarówno w lokalnych organizacjach wspierających kobiety, jak i odpowiednich służbach. Nikt w sieci nie jest anonimowy, a po wsparcie zawsze warto i można sięgnąć.
Na początek zawsze warto zgłosić się na najbliższą komendę policji. Cybeprzemoc to przestępstwo. Funkcjonariusze skierują naszą sprawę odpowiednim jednostkom, które są przeszkolone, aby zajmować się sprawami związanymi z cyberbezpieczeństwem.