Chleb równo podzielony

Dorota Święta Plonów, rozdaje podzielony chleb pomiędzy uczestników dożynek.
Wiadomości z gminy

Setki gości, kilkadziesiąt stoisk i tysiące smakowitych wiktuałów wytworzonych z darów pól, sadów i pasiek. W Moskorzynie odbyło się Gminne Święto Plonów.

Uroczystości rozpoczęła Msza św. w kościele pw. św. Faustyny Kowalskiej, której przewodniczył ks. Marek Pluskota, dziekan Dekanatu Polkowickiego. W homilii do wiernych podkreślił wagę, jaką w polskiej tradycji ma chleb i doroczne dziękowanie Bogu za plony.

Eucharystii towarzyszyły wieńce dożynkowe wykonane przez mieszkańców wszystkich piętnastu sołectw Gminy Polkowice oraz poczet sztandarowy polkowickiego koła Polskiego Związku Pszczelarskiego. W ławach zasiedli m. in. przedstawiciele samorządu, rad sołeckich oraz członkowie zespołów ludowych.

Po Mszy korowód dożynkowy przeszedł na boisko obok świetlicy wiejskiej w Moskorzynie, gdzie już czekały stoiska wystawione przez poszczególne sołectwa oraz rzesza gości. Ze sceny przywitał wszystkich gospodarz spotkania, burmistrz Polkowic Łukasz Puźniecki.

– Oddaję wielki szacunek tym wszystkim, którzy z pracy swoich rąk oddanych ziemi, czerpią z niej skarby naszego dnia codziennego: chleb, owoce, warzywa, miód. To wielki honor móc razem z wami dziękować dziś za plony i cieszyć się razem z ich dostatku. Bochen chleba, który dziś podzielę między was, niech będzie symbolem równego traktowania mieszkańców Polkowic i wszystkich sołectw w gminie – mówił do zebranych burmistrz Puźniecki.

W ramach Gminnego Święta Plonów odbyły się m. in. konkursy na najpiękniejszy wieniec oraz najpiękniejsze stoisko dożynkowe. W pierwszej konkurencji wygrał wieniec z Nowej Wsi Lubińskiej. Za najpiękniejsze stoisko jury uznało zagrodę Jędrzychowa.

Wśród gości tegorocznych dożynek, obok mieszkańców gminy, nie zabrakło samorządowców i parlamentarzystów. Niespodziewanie na dożynki do Moskorzyna przyjechała z krótką wizytą marszałek Sejmu Elżbieta Witek. Obecna była także poseł Elżbieta Stępień oraz Piotr Karwan, radny Sejmiku Województwa Dolnośląskiego.

Galeria Zdjęć