Budki już przyjechały!

Budki już przyjechały!
Wiadomości z gminy

Ponad 140 budek lęgowych dla ptaków jest już w pomieszczeniach Wydziału Ochrony Środowiska i Obszarów Wiejskich UG Polkowice. Kilkadziesiąt z nich będzie można zbić samodzielnie podczas piątkowego (20.09) Dnia Drzewa. Wszystkie zawisną na terenie gminy.

To mieszkanka dla sikorek, jerzyków, pustułek i kowalików. Ale nie tylko. Wśród drewnianych budek są też i takie, w których zamieszkają nietoperze.

– Te wszystkie zwierzęta są niezwykle pożyteczne. Sikorki pomagają zwalczać szkodniki roślin, pustułki żywią się m. in. drobnymi gryzoniami a nietoperz zjada nawet 2 tys. komarów na dobę! – przypomina Małgorzata Kalus-Chiżyńska, dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska i Obszarów Wiejskich.

Od ubiegłego roku wielka akcja zbijania i wieszania budek lęgowych jest żelaznym punktem Dnia Drzewa, które będziemy świętować w ten piątek na terenie całej gminy. Rok temu udało się przygotować ponad sto budek lęgowych. Przygotowywane przez dorosłych i malowane przez polkowickie dzieci zostały rozwieszone na drzewach i blokach.

-W tym roku znowu przygotowaliśmy ok. stu gotowych budek i ponad 40 do zbijania. Mam nadzieję, że akcja będzie się cieszyła co najmniej takim samym powodzeniem, jak rok temu. Serdecznie zachęcam rodziców i dzieci do wspólnej zabawy która pomaga w tworzeniu naszego środowiska bardziej przyjaznym – zachęca dyrektor Kalus-Chiżyńska.

Przypomnijmy, że Polkowicki Dzień Drzewa, wielka akcja proekologiczna i edukacyjna, odbędzie się 20 września w Rynku w Polkowicach. Składanie i malowanie budek lęgowych odbędzie się w ramach warsztatów edukacyjnych.

W programie znalazły się także m. in. badanie kwasowości powierza i kwasowości gleby, fitoremediacja (!) czy sadzenie drzew w parku na osiedlu Sienkiewicza oraz w Tarnówku. Szczegóły na załączonym plakacie. Serdecznie zapraszamy!

Galeria Zdjęć