Dziś (15.05) ruszyła rekrutacja do Żłobka Miejskiego nr 1 „Krasnal” w Polkowicach. Od tego roku zmieniają się zasady przyjmowania dzieci.
Od początku funkcjonowania placówki o przyjęciu dziecka decydowała kolejność składania wniosków. Generowało to niepotrzebne kolejki i wywoływało frustrację wśród rodziców, którzy narażeni byli na nawet kilkudniowe koczowanie pod żłobkiem.
Przypomnijmy jak to wyglądało: „Chcemy zapisać wnuczka – powiedział nam pan Marian (nazwisko do wiadomości redakcji). – Ten problem jest od wielu lat, stąd kolejki i dyżury. Trzynaście lat temu też tu byłem, i było to samo – dodał”, pisał w ubiegłym roku portal www.regionfan.pl.
Wystarczyło pięć miesięcy pracy nowych władz samorządowych, aby udało się burmistrzowi zażegnać niebezpieczeństwo takich sytuacji. Wymagało to zmian w statucie żłobka. Do placówki będą przyjmowane dzieci, które otrzymają najwięcej punktów, zgodnie z uchwałą nr VII/70/19 Rady Miejskiej w Polkowicach z dnia 12 marca 2019 r.
Ta przewiduje m.in., że o przyjęciu dziecka do żłobka decyduje – nie jak wcześniej kolejność zgłoszeń, ale liczba punktów przyznanych przez komisję. Premiowane są np. rodziny, w których oboje rodzice są czynni zawodowo.
– Największą szansę na przyjęcie dziecka do żłobka daje zatrudnienie obojga rodziców. Liczymy na to, że wszystkie dzieci rodziców pracujących, czy uczących się w systemie dziennym, znajdą u nas miejsce – informuje Agnieszka Tomczak, dyrektor żłobka.
Tak samo, jak zatrudnienie, ważne jest również orzeczenie o niepełnosprawności dziecka oraz to, że wychowuje się w rodzinie wielodzietnej.
– Pamiętajmy o tym, że bezwzględnym kryterium zakwalifikowania dziecka do naszej placówki jest zamieszkanie na terenie gminy Polkowie, ponieważ to z jej budżetu finansowana jest nasza działalność – zaznacza Agnieszka Tomczak.
Pozostałe kryteria, za które można otrzymać dodatkowe punkty, określone zostały w przywołanej powyżej uchwale.
Dziś, w pierwszym dniu rekrutacji, pod polkowickim żłobkiem zamiast chaosu, który wywoływany był przez nierozsądne zasady procesu rekrutacji, panuje spokój. Nie widać już długich kolejek rodziców, którzy z niepokojem wyczekiwali na potwierdzenie złożenia wniosku z jak najniższym numerkiem.
Rekrutacja potrwa do 15 czerwca br. Wyniki powinny zostać podane do wiadomości po 20 czerwca br.