Od 1 października będzie można zgłaszać kandydatów do Rady Seniorów Gminy Polkowice, której zadaniem jest reprezentowanie potrzeb oraz interesów osób starszych z naszej Gminy.
– Celem działania Rady jest tworzenie warunków do wykorzystania potencjału środowisk senioralnych gminy Polkowice poprzez ich reprezentowanie i wzmacnianie, integrowanie i pobudzanie aktywności obywatelskiej w kierunku poprawy jakości życia osób starszych – podkreśla Anna Pełechaty dyrektor Biura Rady Miejskiej.
Kandydatów na członków Rady Seniorów mogą zgłaszać przedstawiciele podmiotów działających na rzecz osób starszych, w szczególności organizacji pozarządowych, uniwersytetów trzeciego wieku. Zgłoszenia może dokonać również grupa 10 seniorów, posiadających bierne prawo wyborcze do Rady. Kandydatów można zgłaszać od 01.10 – 07.10.
Kandydatami na członków Rady mogą być wyłącznie osoby, które w dniu wyborów ukończyły 60 rok życia i zamieszkują na terenie gminy Polkowice.
Główne cele Rady Seniorów to reprezentowanie i ochrona praw i potrzeb osób starszych oraz ich środowisk wobec władz gminy Polkowice, tworzenie pozytywnego wizerunku seniorów oraz włączenie osób starszych w życie publiczne, społeczne i ekonomiczne gminy Polkowice.
Jak stanowi Statut Rady Seniorów Gminy Polkowice realizuje ona swoje cele poprzez:
– współpracę z władzami samorządowymi gminy Polkowice przy rozstrzyganiu kwestii istotnych dla osób starszych,
– występowanie do Przewodniczącego Rady Miejskiej z wnioskiem o podjęcie inicjatywy uchwałodawczej,
– zgłaszanie uwag do projektów uchwał dotyczących seniorów,
– wypracowanie i przyjmowanie wspólnych stanowisk odnośnie zagadnień dotyczących osób starszych,
– udział w tworzeniu programów współpracy i innych dokumentów w perspektywie krótko i długookresowej oraz polityki senioralnej gminy Polkowice,
– programowanie aktywności seniorów w zakresie kultury, rekreacji, turystyki i edukacji,
–występowanie w sprawach służących rozwojowi działań na rzecz osób starszych i solidarności międzypokoleniowej,
– współpracę z organizacjami i instytucjami społecznymi w sprawach planowania i podejmowania działań na rzecz osób starszych,
– upowszechnianie wiedzy i informacji oprawach, ulgach, oczekiwaniach i potrzebach osób starszych w gminie Polkowice,
– współpraca w sprawach dotyczących istotnych oczekiwań i potrzeb osób starszych.
Lista kandydatów do Rady Seniorów Gminy Polkowice zostanie ogłoszona 9 października. Natomiast wybory odbędą się 23 października.
Kandydaci na członków OKRĘGOWEJ KOMISJI WYBORCZEJ w wyborach do Rady Seniorów Gminy Polkowice mogą zgłaszać się w terminie od 24 – 30 września za pomocą formularza zgłoszeniowego dostępnego w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Gminy Polkowice oraz w Biurze Rady Miejskiej.