Barbórka u przedszkolaków

Barbórka u przedszkolaków
Wiadomości z gminy

Piosenki, wierszyki i układy taneczne. Tak dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 3 w Polkowicach uczciły górnicze święto.

Przedszkolaki z wszystkich grup przez wiele tygodni ćwiczyły swoje kwestie i choreografię, aby jak najlepiej wypaść podczas dzisiejszej uroczystości. A występowały przed nie byle kim, bo wśród widzów znaleźli się prawdziwi górnicy w galowych mundurach – ich ojcowie, dziadkowie lub wujkowie.

Z zaimprowizowanej w przedszkolnej świetlicy sceny popłynęły wdzięczne strofy wierszy o tematyce patriotycznej i górniczej, skoczne piosenki nawiązujące do Barbórki oraz zdobywające serca widzów układy taneczne. Gwoździem programu było pojawienie się na scenie małego górnika, w stroju do złudzenia przypominającym galowy mundur.

Pomysł na Barbórkę w przedszkolu okazał się strzałem w dziesiątkę. Barbara Kulczycka, dyrektor Przedszkola Miejskiego nr 3 przy ul. Jana Skrzetuskiego tłumaczy, że inspiracją była potrzeba przybliżenia dzieciom charakteru pracy górników oraz ich święta – Barbórki.

– Większość tatusiów, dziadków czy wujków tych dzieci zatrudnionych jest w kopalniach jako górnicy. Chciałyśmy, aby nasze dzieci, jako przedstawiciele najmłodszego pokolenia wpisały się w to wielkie górnicze święto. Dodatkowo nasze przedszkole realizuje projekt „Piękna nasza Polska cała”, który w swojej formule obejmuje także zadania związane z Polską Miedzią i naszym regionem – wyjaśnia B. Kulczycka.

W holu i w poszczególnych salach można było oglądać efekty prac dzieci wykonanych w ramach tego projektu. Kolorowane czaka górnicze, sylwetki górników i górniczy mundur – to tylko niektóre z tych elementów. Dodatkowo dzieci przygotowały dla swoich gości drobne upominki, na które składały się m. in. śpiewnik górniczy oraz miniaturowe czaka górnicze z napisem „dziękuję”, w które włożony był cukierek.

Galeria Zdjęć