fbpx

„Anioł stróż” na rękach polkowickich seniorów

„Anioł stróż” na rękach polkowickich seniorów
Wiadomości z gminy
fot. R.Tomczak

Sto tzw. opasek życia trafiło do osób, które wzięły udział w programie realizowanym przez gminę Polkowice. Program skierowany jest do mieszkańców gminy Polkowice, którzy ukończyli 65. rok życia.

Opaska życia pozwala na stały monitoring podstawowych funkcji życiowych osoby, która nosi go na przegubie ręki. Przypominający zegarek przedmiot ma wiele przydatnych zastosowań. Wszystkie służą bezpieczeństwu i zdrowiu.

– Ratowanie życia przy pomocy tego urządzenia jest potwierdzone przez samych ratowników medycznych – mówi Filip Lepianka, przedstawiciel firmy produkującej opaski życia. – W ciągu ośmiu lat funkcjonowania na rynku naszej firmy, mamy całe dossier takich informacji zwrotnych od ratowników i użytkowników opaski – zapewnia.

Jak więc działa opaska? W przypadku trudnej sytuacji lub nagłego zagrożenia życia wystarczy wciśnięcie przycisku bezpieczeństwa SOS znajdującego się na opasce, co umożliwia połączenie się z dyspozytorem, ratownikiem medycznym, który podejmuje decyzję o sposobie udzielenia pomocy seniorowi.

Poza przyciskiem SOS wyposażone są także w detektor upadku, czujnik zdjęcia opaski, lokalizator GPS, funkcje umożliwiające komunikowanie się z centrum obsługi i opiekunami, oraz funkcje monitorujące podstawowe czynności życiowe, w tym puls i saturację.

Sto takich urządzeń odebrali dziś seniorzy polkowiccy. To osoby, które wzięły udział w Programie Osłonowym „Korpus Wsparcia Seniorów”, realizowanym przez gminę Polkowice, składając dokumenty rekrutacyjne poprzez stronę internetową polkowice.eu lub w siedzibie Ośrodka Pomocy Społecznej w Polkowicach.

Dziś rozpoczęliśmy kolejny program, który będzie służył poprawie bezpieczeństwa i zdrowia polkowickich seniorów. To element takiej bardzo ofensywnej, szerokiej i wielowymiarowej polityki senioralnej, którą prowadzi gmina Polkowice wobec tej szczególnie dla mnie ważnej grupy mieszkańców – mówi burmistrz Polkowic, Łukasz Puźniecki.

Z otrzymanych opasek bardzo zadowoleni byli seniorzy. Dla niektórych jest ona gwarantem ich bezpieczeństwa w sytuacjach, kiedy nie mogą liczyć na pomoc kogoś bliskiego, stałą opiekę czy bliskość placówek służby zdrowia.

– Ja jestem sama, a to rożnie w nocy bywa. Mieszkam w takim budynku, gdzie są same panie po osiemdziesiątce. W sytuacji, kiedy nie możemy liczyć na stała opiekę dzieci, bo one przecież mają swoje życie, to taka opaska jest jak „anioł stróż”, i możemy czuć się bezpieczniej – mówi Anna Gawluk z Polkowic.

– Bardzo się cieszę z tej opaski. Od dziewięciu lat mieszkam sama i tak się zastanawiałam czasem, że przecież jestem coraz starsza, co będzie, jakbym potrzebowała pomocy, a tu taki prezent! – opowiada zachwycona pani Maria Makowska, mieszkanka Suchej Górnej.

Warto dodać, że opaski życia Opaska pozwalają nie tylko spokojniej funkcjonować seniorom, ale także ułatwiają życie ich rodzinom. Program Osłonowy „Korpus Wsparcia Seniorów” na 2023 rok jest kolejnym prospołecznym działaniem gminy Polkowice na rzecz seniorów. Przypomnijmy, że w tym zakresie działają już takie programy jak „Złota rączka” czy „Door to door”.

red. Roman Tomczak

Galeria Zdjęć

Tłumacz
Zajrzyj na Facebooka
Przejrzyj Instagram
Oglądaj na YouTube