Nie będzie uroczystego apelu, ale będą górnicze flagi. I kwiaty złożone przed obeliskiem na sieroszowickim polu. Będą też „Jaśkowe” pierogi. Dużo skromniej, w bardzo wąskim gronie ze względu na epidemię koronawirusa, obchodzona jest dziś 63. rocznica odkrycia złóż miedzi.
Choć oficjalna uroczystość została odwołana, to Towarzystwo im. Jana Wyżykowskiego w Sieroszowicach, gmina Radwanice, uczci pamięć wydarzenia, które 23 marca 1957 roku odmieniło życie naszego regionu.
– Skromnie, w poczuciu obowiązku i podziękowania za trud i dobro narodowe, które Jan Wyżykowski wraz z całym zespołem nam wszystkim przekazał – powiedziała nam Wanda Wdowiak, prezes Towarzystwa. – Będą spacery w wąskim gronie, by złożyć kwiaty pod obeliskiem. Tam i obok Izby Pamięci będą też górnicze flagi. Ulepimy 63 „Jaśkowe” pierogi, z okazji 63. rocznicy odkrycia złóż miedzi. Przekażemy je geologowi z Biura Zarządu KGHM, bo wiemy, że on także przyjedzie do Sieroszowic. A w jednym z pierogów będzie miedziany krążek – dodaje.
O tej wyjątkowej rocznicy pamiętają władze gminy Polkowice.
– Dziś każda, nie tylko polkowicka rodzina odczuwa korzyści wynikające z obecności Kombinatu Górniczo-Hutniczego Polska Miedź na naszym terenie – mówi burmistrz Łukasz Puźniecki. – Odkrycie złóż miedzi zdecydowanie wpłynęło na rozwój gospodarczy i społeczny naszego regionu. Możemy z tej obecności nie tylko korzystać, ale również myśleć o dalszym rozwoju i dobrej przyszłości. Bardzo dziękuję wszystkim pracownikom KGHM Polska Miedź, tym obecnym i wielu pokoleniom, które przyczyniły się do rozwoju naszego Zagłębia Miedziowego. To ogromny wkład, który wymagał często poświęcenia i zdrowia, i życia. O tym pamiętamy. I za to wszyscy dziękujemy.
Przypomnijmy, 23 marca 1957 roku geolog dr Jan Wyżykowski przywiózł do Państwowego Instytutu Geologicznego cztery rdzenie. Wydobyto je podczas wierceń poszukiwawczych z otworu S-1 w okolicach Sieroszowic. Już pierwsze badania próbek potwierdziły, że te okolice są bogate w złoża miedzi. Wydarzenie to otworzyło nowy rozdział w życiu naszego regionu.
Dodajmy, że rocznicowe obchody odkrycia złóż rudy miedzi na sieroszowickich polach Towarzystwo Przyjaciół im. Jana Wyżykowskiego organizuje od 2002 roku. A „Jaśkowe” pierogi to wspomnienie ulubionej potrawy odkrywcy, gdy mieszkał w Sieroszowicach.