To projekt w zakresie profilaktyki uzależnień i edukacji zdrowotnej, łączący działania artystyczne, edukacyjne, terapeutyczne a także społeczne kampanie, które promują zdrowy styl życia.
Projekt składa się z czterech modułów. Pierwszy dotyczy edukacji publicznej i skierowany jest do uczniów klas ósmych publicznych szkół podstawowych w formie profilaktycznego spektaklu teatralnego. Po nim zaplanowano dyskusję panelową, a dalej – warsztaty profilaktyczne w szkołach. Młodzież obejrzała trzy przedstawienia pt. „Duży książę i Czarny Pies”. Obecnie trwają warsztaty prowadzone przez terapeutów i specjalistów w tym zakresie, którzy podkreślają wpływ uzależnień na zdrowie psychiczne, relacje rówieśnicze i te z dorosłymi.
W ramach modułu drugiego powstanie młodzieżowa grupa liderów profilaktyki uzależnień i zdrowia. Będzie ona aktywizować rówieśników między innymi do działań społecznych i promować postawy alternatywne dla picia alkoholu czy innych zachowań destrukcyjnych. Dlatego powstał „Klub Dużego Księcia”.
– Zapraszamy młodzież do czynnego udziału w warsztatach prowadzonych w „Klubie Dużego Księcia” – zachęca Anna Mikołajun, zastępca dyrektora Wydziału Zdrowia, Oświaty, Kultury i Spraw Społecznych w Urzędzie Gminy Polkowice.
Oprócz udziału w warsztatach, młodzież pomoże też stworzyć publiczną kampanię społeczną na temat profilaktyki uzależnień (opracowanie materiałów edukacyjnych, pomysł na nazwę kampanii itp.). Wieści z „Klubu Dużego Księcia” można śledzić w mediach społecznościowych – TikTok, FB/IG.
W module trzecim powstanie zamknięta grupa terapeutyczna dla dzieci i młodzieży prowadzona przez terapeutów. Dotyczy to młodych osób, które doświadczają negatywne skutki nadużywania alkoholu. W ostatniej części projektu zaplanowano tematyczne działania dla konkretnych grup: młodzież, dorośli-rodzice, seniorzy. Warsztaty dotyczyć będą cyberbezpieczeństwu i uzależnieniom behawioralnym.
– Całość wydarzenia dopełni kampania społeczna przygotowana przez młodzież w „Klubie Dużego Księcia”, a uwieńczeniem projektu będzie happening w przestrzeni miejskiej, który nagłośni problem i zaangażuje społeczność lokalną – zapowiada Anna Mikołajun.
Happening planowany jest na koniec listopada.
Projekt zakończy się w grudniu i będzie kosztować 150 tysięcy złotych. Jego realizatorem jest Stowarzyszenie Inicjatyw Twórczych z Legnicy.