Zwiększy się bezpieczeństwo na przejściach dla pieszych

świecace latarnie na droge
Wiadomości z gminy
fot. GettyImages

Ruszyła budowa doświetleń przejść dla pieszych. Dodatkowo oświetlonych zostanie 12 miejsc w mieście.

Obecnie wykonywane są prace ziemne, układanie i łączenie kabli, posadowienie fundamentów – informuje Beata Więckowska-Wańczyk z Referatu Inwestycji UG Polkowice.  – Może się to wiązać z drobnymi utrudnieniami dla pieszych w obszarze budowy, ale nie będzie powodować utrudnień dla kierowców – dodaje.

Doświetlone zostaną  przejścia dla pieszych przy ulicy Legnickiej, Młyńskiej, 3-Maja, Dąbrowskiego, 11-Lutego i Chocianowskiej w Polkowicach. Wybór tych przejść nie jest przypadkowy. Niebezpieczne „zebry” zostały wytypowane na postawie policyjnych statystyk oraz opinii Komisji Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

Przejścia dla pieszych oświetlone będą lampami LED, które dają najlepszą widoczność. Zamontowane bezpośrednio przy przyjściach słupy będą niższe, z asymetrycznymi soczewkami skierowanymi pod odpowiednim kątem bezpośrednio na pasy jezdni – wyjaśnia Beata Więckowska-Wańczyk.

Jaśniej i bezpieczniej będzie na ulicy Legnickiej przy skrzyżowaniu z ul. Wojska Polskiego, w trzech miejscach na ul. Młyńskiej: na przejściu w kierunku centrum handlowego Park Polkowice, przy skrzyżowaniu z ul. Zachodnią oraz przy skrzyżowaniu z ulicą Dąbrowskiego. Podobnie na ul. 3-Maja na wysokości ul. Sztygarskiej w kierunku Straży Miejskiej, na Dąbrowskiego na przejściu pomiędzy Związkiem Gmin Zagłębia Miedziowego i Przedsiębiorstwa Gospodarki Miejskiej Sp. z o.o. Kolejne dwa na ul.  11-Lutego, pierwsze od ul. Krótkiej w kierunku stadionu lekkoatletycznego i rodzinnych ogrodów działkowych i drugie (wyniesione) w pobliżu Przedszkola Miejskiego Nr 2. Na ulicy Chocianowskiej zostaną doświetlone wszystkie nieoświetlone do tej pory cztery przejścia: przy przystanku autobusowym w pobliżu ul. Babisza, na wysokości ul. Jaśminowej, następne koło zatoki autobusowej na ul. Narcyzowej, ostatnie za skrzyżowaniem z ul. Zawilcową.

 

Oświetlenie tzw. wertykalne to nowoczesna forma doświetlenia przejść dla pieszych. Sprawia ono, że samo przejście oraz strefa oczekiwania pieszego są doświetlone równomiernie w taki sposób, że pieszy dla nadjeżdżającego kierowcy jest widoczny jako jasny element na ciemniejszym tle. Nie tylko poprawia widoczność przechodnia nie tylko na pasach, ale przede wszystkim sprawia, że pieszy jest widoczny już w chwili zbliżania się do zebry.

red. Małgorzata Wasilewska

Galeria Zdjęć