Polkowiczanie świętowali rocznicę odzyskania niepodległości

obchody
Wiadomości z gminy

Na polkowicki Rynek przybyły dziś tłumy mieszkańców, aby wspólnie uczcić Narodowe Święto Niepodległości. Głównym punktem obchodów było podniesienie flagi RP podczas, którego polkowiczanie razem odśpiewali hymn Polski.

Świętowanie rozpoczął Narodowy Bieg Niepodległości, który odbył się o godz. 12 na polkowickim Rynku. Pierwszymi uczestnikami biegu były przedszkolaki. Następnie pobiegli uczniowie szkół podstawowych. W głównych etapach zawodów uczestnicy rywalizowali w dwóch konkurencjach: nordic walking oraz w biegu głównym na dystansie ponad 6 km.

 

Wszyscy zawodnicy mogli liczyć na gorący doping licznie zgromadzonej publiczności. Po zakończeniu rywalizacji biegacze mogli posilić się ciepłym żurkiem oraz herbatą. Dodatkowo na wszystkich uczestników biegu czekały medale, które na mecie wręczał im burmistrz Polkowic oraz radni Rady Miejskiej.

 

 

 

Głównym punktem obchodów Narodowego Święta Niepodległości była uroczystość podniesienia flagi państwowej. Tłumy mieszkańców zebrały się w sercu miasta, aby być razem w tym szczególnym momencie. W obecności kompani honorowej 23. Śląskiego Pułku Artylerii w Bolesławcu, pocztów sztandarowych oraz orkiestry górniczej odbyła się ceremonia podniesienia flagi, podczas której polkowiczanie wspólnie zaśpiewali Mazurka Dąbrowskiego.

 

 

Kolejnym punktem obchodów było odczytanie Apelu Niepodległościowego oraz salwa honorowa z udziałem komapnii honorowej 23. Śląskiego Pułku Artylerii w Bolesławcu. Następnie tłumy widzów obejrzały defiladę kompanii. Po jej zakończeniu głos zabrał burmistrz Polkowic.

 

– Dziś polkowicki Rynek od samego rana tętni życiem. Radujemy się wspólnie, bo dzień jest wyjątkowy-11 liistopada Narodowe Święto Niepodległości. Z uśmiechem na ustach świętujemy, ale warto pamiętać o tym, że nie było tak zawsze. Cofnijmy się myślami do tego okresu kiedy nasi rodacy walczyli w powstaniach od kościuszkowskiego po wielkopolskie. Kiedy bastionem polskości były język i kultura. Gdyby nie spuścizna tych właśnie ludzi walczących o odzyskanie niepodległości nie byłoby dziś wolnej Polski  – mówił Łukasz Puźniecki burmistrz Polkowic do zgromadzonych mieszkańców.

 

 

Po zakończeniu uroczystości zebrani udali się do kościoła pw. św. Barbary, gdzie odbyło się wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych.

 

Dzień 11 listopada świętowany jest również w sołectwach. Mieszkańcy Suchej Górnej w ramach obchodów odzyskania przez Państwo Polskie Niepodległości, o godzinie 19:18 zapalą “Światełko dla Niepodległej”. Organizatorzy zachęcają wszystkie sołectwa gminy Polkowice do włączenia się w akcję.

red. Paula Piastowska

Galeria Zdjęć