fbpx

Polaków Golgota Wschodu

 

„Miejsce Pamięci Golgota Wschodu”, to pierwszy pomnik poświęcony pamięci Kresowiaków i Sybiraków, jaki został odsłonięty na terenie naszej gminy. Projekt zrealizowany przez Stowarzyszenie Patriotyczne Polkowice, powstał w ze środków Polkowickiego Budżetu Obywatelskiego. Na granitowych tablicach znajdujących się na placu tuż obok kościoła pw. św. Michała Archanioła można przeczytać:

„Polaków Golgota Wschodu” powstała dla uczczenia pamięci o tych wszystkich Polakach, którzy zostali zmuszeni do opuszczenia własnych domów i wbrew swojej woli wywiezieni w głąb Rosji. To pamięć o tych, którzy ginęli w obronie swoich domów i rodzin. To wyraz pamięci o tych, którzy 1 września 1939 roku rozpoczęli walkę z Niemieckim najeźdźcą, a niespodziewanie dostali się do niewoli Rosji Sowieckiej, która 17 września 1939 roku zdradziecko napadła na naszą Ojczyznę, by następnie wymordować 22 tysiące jej obrońców strzałem w tył głowy. To wreszcie pamięć o tych, którzy nie bali się głośno przypominać tę prawdę.

„Polaków Golgota Wschodu” ma przypominać przyszłym pokoleniom o tragicznych wydarzeniach w historii Polski. To przypomnienie ponad 200 lat deportacji Polaków z terenów Rzeczpospolitej z zamiarem ich eksterminacji. Te dwieście lat wpisuje się również w tożsamość naszego, polkowickiego społeczeństwa. Wielu bowiem naszych mieszkańców to potomkowie kresowiaków, a niektórzy z nich niejednokrotnie cudem ocaleli z ludobójstwa na Wołyniu, wciąż pamiętają gehennę kresów Rzeczpospolitej.

Na tę „przestrzeń pamięci” nazwaną „Polaków Golgota Wschodu” składają się trzy filary połączone ze sobą kratami – symbolem odebranej wolności. Na filarach umieszczono symbole: Nadziei, Wiary i Miłości wyrażające się odpowiednio w znakach: kotwicy, krzyża i serca oplecionego bluszczem. Te trzy „cnoty” to filary polskości, które dodawały skazańcom sił do przetrwania i na których budowali swoje marzenia o życiu i wolnej Ojczyźnie. Setki tysięcy spośród nich nigdy nie doczekało tej ziemskiej wolności a ich doczesne szczątki już na zawsze pozostały w obcej ziemi.

Cześć i chwała walce i męczeństwu.

Tłumacz
Zajrzyj na Facebooka
Przejrzyj Instagram
Oglądaj na YouTube