Przejdź do treści

Bez kolejek, na nowych zasadach

Bez kolejek, na nowych zasadach
fot. R.Flisiewicz

Dodane: Środa, 15 maja 2019

Dziś (15.05) ruszyła rekrutacja do Żłobka Miejskiego nr 1 „Krasnal” w Polkowicach. Od tego roku zmieniają się zasady przyjmowania dzieci.

 

Od początku funkcjonowania placówki o przyjęciu dziecka decydowała kolejność składania wniosków. Generowało to niepotrzebne kolejki i wywoływało frustrację wśród rodziców, którzy narażeni byli na nawet kilkudniowe koczowanie pod żłobkiem.

 

Przypomnijmy jak to wyglądało:  „Chcemy zapisać wnuczka – powiedział nam pan Marian (nazwisko do wiadomości redakcji). – Ten problem jest od wielu lat, stąd kolejki i dyżury. Trzynaście lat temu też tu byłem, i było to samo – dodał”, pisał  w ubiegłym roku portal www.regionfan.pl.

 

Wystarczyło pięć miesięcy pracy nowych władz samorządowych, aby udało się burmistrzowi zażegnać niebezpieczeństwo takich sytuacji. Wymagało to zmian w statucie żłobka. Do placówki będą przyjmowane dzieci, które otrzymają najwięcej punktów, zgodnie z uchwałą nr VII/70/19 Rady Miejskiej w Polkowicach z dnia 12 marca 2019 r.

 

Ta przewiduje m.in., że o przyjęciu dziecka do żłobka decyduje – nie jak wcześniej kolejność zgłoszeń, ale liczba punktów przyznanych przez komisję. Premiowane są np. rodziny, w których oboje rodzice są czynni zawodowo.

 

– Największą szansę na przyjęcie dziecka do żłobka daje zatrudnienie obojga rodziców. Liczymy na to, że wszystkie dzieci rodziców pracujących, czy uczących się w systemie dziennym, znajdą u nas miejsce – informuje Agnieszka Tomczak, dyrektor żłobka.

 

Tak samo, jak zatrudnienie, ważne jest również orzeczenie o niepełnosprawności dziecka oraz to, że wychowuje się w rodzinie wielodzietnej.

 

– Pamiętajmy o tym, że bezwzględnym kryterium zakwalifikowania dziecka do naszej placówki jest zamieszkanie na terenie gminy Polkowie, ponieważ to z jej budżetu finansowana jest nasza działalność – zaznacza Agnieszka Tomczak.

 

Pozostałe kryteria, za które można otrzymać dodatkowe punkty, określone zostały w przywołanej powyżej uchwale.

 

Dziś, w pierwszym dniu rekrutacji, pod polkowickim żłobkiem zamiast chaosu, który wywoływany był przez nierozsądne zasady procesu rekrutacji, panuje spokój. Nie widać już długich kolejek rodziców, którzy z niepokojem wyczekiwali na potwierdzenie złożenia wniosku z jak najniższym numerkiem. 

 

Rekrutacja potrwa do 15 czerwca br. Wyniki powinny zostać podane do wiadomości po 20 czerwca br.

 

Bez kolejek, na nowych zasadach
fot. M.Charymska
Bez kolejek, na nowych zasadach
fot. R.Tomczak