Przejdź do treści

Fotografie, które wyzwalają emocje

Fotografie, które wyzwalają emocje
fot. Paweł Paździor

Dodane: Piątek, 07 grudnia 2018

Wśród nas jest coraz mniej osób pamiętających czasy przesiedleń ludności w okresie powojennym. Dlatego tak ważne jest, by o tych ludziach pamiętać i przypominać ich historie. Temu służy wystawa „Historia we wspomnieniach zaklęta”, którą można oglądać w Piwnicy pod Piastowskim Orłem.

 

Wernisaż wystawy połączony z prezentacją pięknego kalendarza ukazującego fotografie przesiedleńców oraz ich prawnuków odbył się dziś. Uczestniczyło w nim wielu pasjonatów historii, a także główni bohaterowie – modele pozujący do zdjęć - Sabina Królikowska, Franciszka Greń, Irena Mazur, Bronisława Nowak, Jan Szewczak, Klaudia Bogusławska, Kazimierz Szydełko.

- Jest nam bardzo miło, że mogliśmy wziąć udział w takim projekcie – mówili nam bohaterowie zdjęć. Wśród nich jest Kazimierz Szydełko, który nadal wiele czasu poświęca swojej pasji, jaką jest rzeźbiarstwo. Pan Kazimierz w swojej pracowni tworzy piękne dzieła. Z kolei z 98-letnim Janem Szewczakiem wiąże się ciekawa historia związana z sesją zdjęciową do kalendarza i wystawy. Otóż Magdalena Szymaszek, autorka fotografii, pomimo wcześniejszego ustalenia terminu wizyty telefonicznie, została wpuszczona do domu pana Jana po uprzednim zweryfikowaniu jej tożsamości przez wezwanego wcześniej….policjanta. Tak, pan Jan to bardzo ostrożny człowiek, bo wcześniej próbowano w niecny sposób wykorzystać jego dobre serce. Taka postawa jest godna naśladowania przez wszystkie osoby starsze.

Jedną z osób prezentowanych na zdjęciach jest babcia Magdy, Klaudia Bogusławska.

- To właśnie ona zaszczepiła we mnie miłość do historii opowiadając między innymi o tym, jak trafiła do Polski i do Polkowic. To dla mnie osoba szczególna, mówiła autorka fotografii, której wzruszenie momentami ściskało gardło i wyciskało łzy. To sprawiło, że wernisaż był niesamowitym doznaniem, pełnym tego, co jest esencją sztuki – emocji. Udzieliły się one wszystkim uczestnikom wernisażu, dzięki czemu był on bardzo udany.

Zapraszamy do oglądania wystawy w Piwnicy pod Piastowskim Orłem. Kalendarz został wydany w 500 egzemplarzach w ramach dotacji z budżetu gminy Polkowice. Trafi on do mieszkańców gminy, którzy odwiedzą siedzibie Victorii podczas Dni Otwartych od poniedziałku do piątku w godzinach 17-19.

 

Fotografie, które wyzwalają emocje
fot. Paweł Paździor
Fotografie, które wyzwalają emocje
fot. Paweł Paździor