Przejdź do treści

Wysoki poziom, jurorzy pod wrażeniem

Wysoki poziom, jurorzy pod wrażeniem

Dodane: Wtorek, 15 maja 2018

Dziś w polkowickim Kinie odbyła się 22. edycja Przeglądu Teatru Jednego Aktora „Humor i satyra w poezji i prozie”. Największe uznanie w oczach jurorów zyskała Julia Macioszczyk, której przyznano Grand Prix.

 

Konkursowe recytacje oceniało trzyosobowe jury w składzie Anna Haba, Ernest Nita oraz Agnieszka Kuklińska. Przesłuchania były źródłem mnóstwa pozytywnych doznań, bo młodzi artyści biorący udział w konkursie zaprezentowali wysoki poziom. Na tyle wysoki, że jurorzy przy okazji ogłaszania wyników wyrazili obawę, że jeśli ci, których dziś oceniali zdecydują się na by pozostać na artystycznej ścieżce będą się czuli zagrożeni. A są przecież aktorami. To oczywiście refleksja wyrażona pół żartem pół serio. Tymczasem całkiem poważnym zadaniem była konieczność wskazania zwycięzców w poszczególnych kategoriach wiekowych. Na zakończenie jurorzy zostawili informację o tej najważniejszej nagrodzie, którą mieli dziś przyznać. Mowa oczywiście o Grand Prix 22. Przeglądu Teatru Jednego Aktora „Humor i satyra w poezji i prozie”. Tę przyznali Julii Macioszczyk ze Szkoły Podstawowej Nr 4. Uczennica klasy trzeciej wygaszanego gimnazjum w urzekający sposób wyrecytowała „Żonę Wacia” Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego.

- To była bardzo dojrzała recytacja. Julia przedstawiła cała paletę stanów emocjonalnych – mówili jurorzy.

Dla zwyciężczyni to nie pierwsza nagroda, bo recytuje od czasów przedszkolnych i ma na koncie wiele sukcesów. Niedawno zajęła pierwsze miejsce w XXIII edycji Dolnośląskiego Konkursu Recytatorskiego PEGAZIK. Dzisiejsze Grand Prix było dla niej zaskoczeniem.

- Liczyłam bardziej na pierwsze miejsce. Od kilku lat startuję w tym konkursie, ale Grand Prix jeszcze nie zdobyłam. Przyznam, że naprawdę ciężko na to pracowałam i uważam, że ta nagroda mi się należała.

Wybór akurat tego utworu to efekt rady udzielonej młodej recytatorce przez jej nauczycielkę oraz opiekunkę artystyczną, Magdalenę Beller, która uważała, że ten utwór jest spójny z temperamentem Julii.

W najbliższy weekend Julia będzie reprezentowała województwo dolnośląskie w konkursie ogólnopolskim, który odbędzie się w dniach 18-20 maja w Bielsku-Białej. Przyznaje, że nie nastawia się na walkę o jak najwyższe lokaty, a chce po prostu dobrze się bawić i czerpać radość z przebywania na scenie.

W kategorii: klasy I-III szķół podstawowych- I miejsce zajęła Dominika Widuch, II – Klaudia Wójcik, III – Hubert Toporyński, a wyróżnienie otrzymała Lena Rezler.

W kategorii: klasy IV-VI szkoły podstawowej – I miejsce zajął Tomasz Ratka, II – Filip Klita, III – Tadeusz Ratajczyk, a wyróżnienie otrzymała – Amelia Pawłowska.

W kategorii: klasy VII szkoły podstawowej oraz klasy II-III gimnazjum, pierwsze miejsce zajął Mateusz Zając z SP nr 1 w Polkowicach, drugie – Karolina Machata z Gimnazjum w Grębocicach, a trzecie Maciej Gmur z SP nr 3 w Polkowicach. Wyróżnienie otrzymał jego szkolny kolega Michał Lompa.

 

 

Wysoki poziom, jurorzy pod wrażeniem
fot. Paweł Paździor