Przejdź do treści

Sztuka w drewnie

Sztuka w drewnie

Dodane: Wtorek, 24 kwietnia 2018

Przez kilka dni, od 13 do 19 kwietnia w Urzędzie Gminy można było oglądać wystawę prac autorstwa Agaty Jakubas zatytułowaną „Ogniem malowane”.

 

- Moja przygoda z malowaniem ogniem rozpoczęła się  kilka miesięcy temu. Wówczas pocięłam deskę, wyheblowałam i zaczęłam wypalać pirografem zwierzęta, obiłam to grubym łańcuchem i powiesiłam sobie w korytarzu. Potem dowiedziałam się o III Ogólnopolskim Konkursie Twórczości „Kwiat dziełem doskonałym, kwiaty pod ochroną”. Wypaliłam więc ogniem na sklejce Grzybienie białe (Nymphaea alba) , kwiat będący ozdobą wód parków. Jak się okazało wygrałam konkurs!

Nadchodziły Święta Wielkanocne, postanowiłam zrobić parę ozdób ze sklejki zalegającej na poddaszu. Między innymi baranka na drzwi stukającym ze sklejki kury, koguty i ptaki, następnie wypaliłam ogniem. Wyszło ładnie. Za namową Małgorzaty Wacińskiej przeszłam na bardziej skomplikowany  materiał - deskę. I wykonałam ptaki - wróbla i czubatkę, nogi wycięte z brzózki , całość umieściłam na uciętym pniu brzozy – opowiada Agata Jakubas.

Pani Małgorzata zaproponowała by prace wystawić w Urzędzie Gminy. Autorka, choć lekko zawstydzona, zgodziła się. Ekspozycję można było oglądać od 13 do 19 kwietnia w holu Ratusza.

- Rękodzieło to dla mnie odskocznia od codzienności, odprężenie. Sprawia mi dużo radości – podsumowuje Agata Jakubas, która obecnie stara się o to, by jej wystawę można oglądać w starostwie powiatowym.